יום שישי , 27 מאי 2022
ראשי » טיולי שטח » טיול אופניים – סינגל ביריה למנהלים

טיול אופניים – סינגל ביריה למנהלים

מדור הטיולים בחסות יונדאי

את סינגל ביריה "קלטתי" די במקרה. אני מכיר את יער ביריה טוב למדי, ומגיע למקום הרבה יותר מפעם אחת בשנה – בין אם ליהנות מאיכות היין ברמת דלתון וכרם בן זמרה, לנוח בחלקת הארזים שביער או סתם לקצר את הדרך לצומת מחניים (את ההשטחות על קברי הצדיקים אשאיר לאחרים). כך או אחרת, יש ליער ביריה המון מוקדי משיכה עבורי ולאורך השנים שוטטתי בו בכל כלי רכב אפשרי מאופנוע ועד תומקאר, מאופניים ועד ריינג' רובר. ואז פתאום שוזפות עיניי שביל – סינגל – חדש ולא מוכר. במבט ראשון הוא נראה מאד מעניין, במבט שני הוא מוקפד ומטופח. כך חזרתי אליו לסיבוב היכרות באחד מימי החורף האחרונים של 2013. יום בו העננים תלויים כבדי כרס בשמיים, טיפטוף מלווה מתופף על הקסדה ואם עוצרים לרגע מדיווש – מייד הגוף מצטמרר מהקור. יום שבו ביריה נראית כגלויה ממקום אחר – יום מושלם לרכב בסינגל.


View biria in a larger map

סינגל ביריה הוא עוד אחד מרשת שבילי האופניים שהוקמה ביוזמת קק"ל. אבירם צוק (מנהל אזור גליל עליון ורמת הגולן בקק"ל( היה הכוח המניע אחרי היוזמה ובחירת הנתיב כשהמימון מגיע מ-קק"ל וממשרד התיירות. היום תמצאו שביל מעגלי באורך 23 ק"מ מהם 12 קילומטרים של סינגל והיתרה שבילי יער רחבים. הפרש הגובה בין קצותיו עומד על 550 מטרים ואופיו קל למדי למעט קטעי עלייה.

טיול אופניים סינגל יער ביריה. שביל מוקפד ומהנה מאד בין עצי היער. 11 קילומטרים של ירידות בין עצים ובנוף אירופאי. צילום: פז בר

המסלול מעגלי (מוגדר לרכיבה רק נגד כיוון השעון) ונקודת ההתחלה והסיום ה"רשמית" שלו היא החניון של חוות בת יער. לנו היו תכניות אחרות והתחברנו לסינגל בנקודה הגבוהה ביותר שלו – כ-800 מטרים מעל לפני הים – סמוך לחיבור של דרך נוף יער ביריה וכביש 886 שעולה מצומת עין זיתים לדלתון. פנינו בכביש ימינה לדרך הנוף המסומנת בסימון שבילים ירוק, ונסענו כמה מאות מטרים עד למפגש רב-שבילים בו מנע בקר, מעבר לסינגל ושלט בולט "לקבר יונתן בן עוזיאל". זו נקודת ההתחלה שלנו.

מומלץ לעשות חימום קצר לפני הרכיבה מכאן מכיוון שההתחלה – כמעט מייד – הופכת לאינטנסיבית מאד, ומהירה מאד, עם טיסה מענגנת בין העצי היער. והנוף מתחלף באותה מהירות ודרמטיות: רגע אחד אתה מתמרן כמו "ספידר" ממלחמת הכוכבים בין העצים, ורגע שני אתה על מדף צר מימינך הר ומשמאל חלל. האווירה החורפית רק הוסיפה לתחושה ולמימד העומק המדהים שקיבל היער והלאה ממנו עמק החולה ומורדות הגולן. סימון השביל מצויין ומורה באופן ברור לאן לפנות ומתי. החיבורים בין שבילי ה-4X4 לסינגל האופניים ברורים וזורמים וחציית הכבישים משולטת הן על הסינגל והן על הכביש לנהגי המכוניות (על כך שאפו!).

המסלול יעביר אותך דרך נקודות עניין רבות – או סמוך להן – אפשר למנות את עין גוזי, מצפה נטלזון, שביל החלמוניות (פריחה בנובמבר), הבית בגליל, קבר יונתן בן עוזיאל, שפתו של נחל דלתון, בית הכנסת העתיק של נבוריה ועמק הבוטנה ועוד. בהחלט נתיב מלא הרפתקאות.

מסלול אופניים סינגל יער ביריה. על אופני GT כחולים מול בית הכנסת העתיק של נבוריה. צילום: פז בר

אנו בחרנו באופציה ל"מנהלים" התחלנו לרכב בנקודה הגבוהה ביותר – משם למורדות של מצודת ביריה וממנה צללנו דרך העצים והנוף לחוות בת יער. הדרך שופעת נוף מרהיב, ומאתגרת לרכב מהר יותר ויותר, לדגדג את גבולות אחיזת הגלגלים והאומץ. אחרי בת יער שוב עולה הקצב עד למצפור נטלזון ומשם משתנה הנוף והשיפוע עד לחיבור עם דרך נוף חצור. אם תרכבו מהר – כמונו – תגמעו את הקטע המענג הזה בכשעת רכיבה מאד אינטנסיבית (כולל עצירות לצילומים, נישנושים וחיבוק עצים).

טיול אופניים סינגל יער ביריה. הסינגל נכנסה בטיסה לחלקת הארזים. השביל מטופח מאוד ומהיר אך לא טכני ומקשה רק במעלות. צילום: פז בר

הבית בגליל יכול להיות נקודת סיום ראויה מאד. במלון הבוטיק תמצאו את כל מה שצריך אחרי רכיבה אינטנסיבית כולל טיפולי עיסוי שונים, בריכת שחיה, ספא מושקע וחדרים מהודרים לנוח בהם. בהחלט חוויה מומלצת.

טיול אופניים סינגל יער ביריה. סיום ראוי לרכיבת אופניים מאומצת. מלון הבית בגליל מציע את כל השירותים שצריך אחרי הרכיבה וגם מזון משובח ולינה. צילום: פז בר

אם בכל זאת אץ לכם הזמן, המשיכו במורד הסלול של דרך נוף חצור עוד חופניים קילומטרים עד לסיום בעיירה חצור. ואם אתם נחושים לחזור ולהשלים את כל 23 הקילומטרים של הסינגל – יהיה עליכם פשוט להמשיך ולדווש  לפי הסימון הנהדר.

טיול אופניים סינגל יער ביריה. מנוחת הלוחם על שפת הבריכה המדוגמת של הבית בגליל. צילום: פז בר

צפו גם בזה

מבחן דרכים יונדאי איוניק 5 AWD

נהגנו בגרסה הבכירה של יונדאי איוניק 5. עם הרבה יותר כוח וחבילת אבזור ELITE שכוללת את הכל וגילינו את הסיבות שבזכותן ה-IONIQ5 זוכה לכזה פרגון במבחני רכב בכל העולם

4 comments

  1. עירן שמילוביץ

    תודה רוני. נהניתי מאוד לקרוא את הכתבה שלך ומחכה כבר בקוצר רוח לקרוא את הכתבות הבאות בסדרה. גם אני רוכב על אופני 29 אינץ' מדגם קצת יותר יקר GT SENSOR COMP ונהנה מכל רגע. המסלול ביער ביריה עושה רושם של מסלול רכיבה מהנה במיוחד ונוף מאוד יפה אם לא יותר מהמסלולים שאני רוכב בהם בדרום קליפורניה שבארה"ב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.