שבת , 6 מרץ 2021
ראשי » מטוסים ותעופה » מטוס כיבוי אש – בומברדייה 415
מטוס כיבוי אש בפעולה. במוברדייה 415 צילום:בומברדייה

מטוס כיבוי אש – בומברדייה 415

הבומברדייה 415 הוא אמת המידה העולמית בכל הנוגע למשימות כיבוי אש ברחבי הגלובוס. למרות שהושק לפני 15 שנים, נותר המטוס המוזר למראה, כלי הטיס היחידי שתוכנן ויוצר במיוחד למשימות של לחימה בשריפות. מאז הוא הוכיח את יכולתו במשימות ברחבי העולם.

בנוסף ליכולותיו בכיבוי אש, ניתן להתאים את המטוס גם למשימות של עזרה הומניטרית, חיפוש והצלה ימיים והטסת נוסעים. אבל למרות היכולת הרבה, פחות מ-200 כלי טיס כאלו יוצרו והם מפוזרים בקצווי הגלובוס. האם ארבעה מטוסי כיבוי יצליחו לצמצם את ממדי האסון בכרמל?

מטוס כיבוי אש בפעולה. במוברדייה 415 צילום:בומברדייה

פרופיל הטיסה של מטוס הכיבוי מאפשר נגיעה במים, תוך פתיחת פתחי מילוי מיוחדים (במידה 7.6 על 12.7 ס"מ), ושאיבה תוך-כדי-טיסה של עד 6,137 ליטרים של מים במשקל העולה במעט על 6 טונות. בתצורה הזו מתמלאים המיכלים תוך 12 שניות בלבד. תכונות הטיסה של המטוס העמוס מקנים לו יכולת תמרון גבוהה, קוטר פניה קטן, שיעורי טיפוס וצלילה חדים ויכולת נדירה לשאת את המשקל האדיר הזה במהירות טיסה איטית כדי לייעל את הטלת המים לשריפה.

צוות המטוס מונה, במינימום טייס וטייס משנה, ודי בהם כדי להפעיל את כל תהליך הכיבוי לבדם. על הכנף הגדולה של מטוסי הכיבוי הצבעוניים מותקנים שני מנועי טורבו-פרופ בהספק של 2400 כוחות סוס בכל אחד.

שש טונות מים מוטלים מגובה נמוך ובמהירות טיסה איטית. הדגמת כיבוי שריפה. צילום: במוברדייה

במונחי מטוסים הבומברדייה 415 אינו גדול במיוחד. מוטת הכנפיים עומדת על 28.6 מט', שטח הכנף הוא 100 מטרים רבועים והאורך הכללי נושק ל-20 מטרים. (בגדול במידה של המטוסים בקו אילת). מה שהופך אותו לכבאי שריפות יעיל, עושה אותו לכלי טיס איטי יחסית. מהירות השיוט היא 180 קשרים בלבד והנתון הזה יורד ל-140 קשר בטיסה למרחקים ארוכים. אבל האיטיות משרתת את ה-415 מצויין כשצריך לגלוש על פני מקווי מים קטנים או לפעול משדות תעופה מאולתרים.

המטוס ימלא את מיכלו הפנימי על פני 410 מטרים בלבד של מים בעומק מינימאלי של 1.8 מטרים, ויתרומם בשיעור של 1600 רגל/דקה במשקלו המירבי. בריון אמיתי. עלות מטוס יחיד כזה (על בסיס עסקאות שהתקיימו בשלוש השנים האחרונות) עומד על כ-30 מיליון דולר ליחידה וזה כולל לרוב חבילה של חלקי-חילוף ואת ההדרכה המיוחדת של צוותי האוויר והקרקע. מתי אצלנו?

410 מטרים ו-12 שניות מספיקים למלא את מיכלי המים במטוס הכיבוי. צילום: בומברדייה

סרטון הדגמה של מטוס כיבוי האש של במוברדייה בפעולה. מאד מרשים.


צפו גם בזה

פולקסווגן טיגואן הוא רכב הפנאי הבטוח ביותר של 2016 על פי ENCAP. צילום: NCAP

פולקסווגן טיגואן הכי בטוח ב-2016

כך קבע ENAP בריכוז תוצאות מבחני הריסוק של 2016

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *