יום שני , 6 אפריל 2020
ראשי » מגזין » קורקינט מקרבון – MOMAS
מבחן לגלגילנוע MOMAS. עם בסיס מעץ או קרבון ושלושה צבעים לבחור מהם. צילום: פז בר
מבחן לגלגילנוע MOMAS. עם בסיס מעץ או קרבון ושלושה צבעים לבחור מהם. צילום: פז בר

קורקינט מקרבון – MOMAS


רוני נאק

רק בסתיו האחרון – של 2016 – הפך הדומיין האפור של הקורקינטים החשמליים ללבן וברור – בזכות שורה של תקנות שהעביר משרד התחבורה המגדיר במדויק מה זו "החיה הזו" הנקראת בלשון העם קורקינט חשמלי. הם אפילו המציאו מילה בשביל זה "גלגלינוע" – וזה לא רק נחמד זה גם נותן למוצר התחבורה הזה זהות משפטית ברורה. על הספק המנוע לא לעלות מעל 250 וואט, על המהירות המירבית לא לעלות על 25 קמ"ש והמשקל העצמי אסור שיעבור 30 ק"ג. צריך שיהיו לגלגינוע מעצורים אשר בהפעלתם מדוממים את המנוע וגם מצערת כדי לווסת את מהירות הרכיבה. זו אגב מותרת רק מגיל 16 ותמיד כולם חייבים לחבוש קסדה או/ו אפוד זוהר בלילה. גרסה מוחלשת, עם מנוע של 100 וואט והגבלת מהירות של 12 קמ"ש חוקית לרכיבה מגיל 12.

מבחן לגלגילנוע MOMAS. גוף קרבון או עץ, חיווט נסתר, טווח וביצועים נחמדים ומחיר סביר. האם הפתרון המושלם לתחבורה בין תא המטען של המכונית למשרד? צילום: רוני נאק
מבחן לגלגילנוע MOMAS. גוף קרבון או עץ, חיווט נסתר, טווח וביצועים נחמדים ומחיר סביר. האם הפתרון המושלם לתחבורה בין תא המטען של המכונית למשרד? צילום: פז בר

MOMAS

לבחינה קבלנו מקונינג – היבואנית – את הגרסה החזקה יותר – אשר מצוידת אצלנו עם סוללה משמעותית למדי (מתוצרת LG) בנפח של 10.4Ah. הסוללה הגדולה מקפיצה את המשקל העצמי של הקורקינט המעוצב מ-6.3 ק"ג ל-7.9 ק"ג. עדיין משקל נוצתי ביחס למרבית הקורקינטים שיש. חלק נכבד מהחיסכון במשקל מגיע מחלקי הקרבון (חומר מרוכב על בסיס סיבי פחמן הנפוץ בתעופה ובאופני – קצה) המרכזיים המרכיבים את משטח העמידה ואת מוט ההיגוי. אבל לא רק חומר הגלם משחק כאן תפקיד אלא גם עיצוב המוצר המבריק של הכלי. כאן האריזה סופר-קומפקטית וחכמה. במבט בוחן תגלו כי כל מערכת ההנעה וגם הסוללה משולבת במוט ההיגוי. אין חיווט חיצוני, אין סוללה נפרדת – הכל בחרטום. טבור הגלגל הקדמי מאכלס את המנוע החשמלי הזעיר – 24 וולט ו-250 וואט. סביבו צמיג מגומי קשיח בקוטר 5.5 אינץ' והסוללה ממלאת את חלל המוט הניצב. הכידון רחב יחסית ועם גריפים רכים מאד ונעימים למגע. מול אגודל יד ימין תמצאו מצערת ויחידת פיקוד עם צד רב-תפקודי ומול אגודל שמאל מעצור אלקטרוני שהיצרן מכנה EABS. אהבתי את תאורת ה-LED המדהימה בעוצמתה ובלוק שיוצרת. היחידה הזו מגיעה מ-CREE שהיא שם דבר בתעשייה. עוד הרשים אותי מנגנון הקיפול העשוי מאלומיניום מכורסם וברמה גבוהה מאד. בורגי אלן שטוחי ראש בכל מקום והתחושה של מוצר פרימיום נודפת בכל אשר תגעו.

המחיר החל מ-2500 שקלים, אצל קונינג היבואנית

 

רכיבה

מאד אינטואיטיבית. אבל להגיע לתחילת התנועה צריך לפענח ראשית את אופן פתיחת הכלי המקופל. זה דורש שתי פעולות משני הצדדים. אולי בטיחותי אבל מסורבל יחסית. תוכלו לבחור בין שלוש רמות של עוצמה כאשר רמה "1" היא זחילה מתסכלת, רמה "2" תספק רוכבים מתחילים או מי שינסה למתוח את גבולות הטווח. ורמה "3" אשר בה ביליתי את רוב הקילומטרים ונותנת תאוצה מהירה למדי ושיוט של 25 קמ"ש. השליטה בעוצמה קלה מאד עם המצערת וגם הבלם האלקטרוני מצאתי אותו יעיל מאד – כך שרוב הזמן כלל לא השתמשתי בבלם המכאני שיש על הגלגל האחורי.

מבחן לגלגילנוע MOMAS. גוף קרבון או עץ,מנוע בטבור הגלגל, ומפרק קיפול CNC איכותי ומוצק. הפתרון המושלם לתחבורה בין תא המטען של המכונית למשרד? צילום: פז בר
מבחן לגלגילנוע MOMAS. גוף קרבון או עץ,מנוע בטבור הגלגל, ומפרק קיפול CNC איכותי ומוצק. הפתרון המושלם לתחבורה בין תא המטען של המכונית למשרד? צילום: פז בר

בעוד שלגלגלים הקטנים יש יתרון בכל האמור לאחסון וטלטול הכלי באופן מנואלי – אלו מתקשים כשפני השטח אינם מושלמים. מרצפות, מדרכות אקרשטיין, סדקים במדרכות או פתח ביוב עמוק – אלו יעבירו חבטה או יצרו וויברציות ברגליים. משטח הקרבון הגמיש הוא ממש קפיצי וסופג הרבה מאד אבל אני חרד מתפר גבוה מדי, או GAP באספלט שילכוד את הגלגל. כך שסיגלתי לעצמי טכניקה של "הרמת גלגל" כשהשיבוש שלפני נדמה כגבוה מדי. למעט זאת, על מסלול אופניים סלול, אספלט של רחוב או משטח אחיד אחר – הכלי סיפק ריחוף מהיר ונעים מאד – כאשר התמרון שמתקבל מהגלגלים הזעירים הללו חד ומהיר מאד.

מבחן לגלגילנוע MOMAS. גוף קרבון או עץ. פנס משולב במוט ההיגוי וצד רב תפקודי על הסיטרר שבראשו. צילום: פז בר
מבחן לגלגילנוע MOMAS. גוף קרבון או עץ. פנס משולב במוט ההיגוי וצד רב תפקודי על הסיטרר שבראשו. צילום: פז בר

טווח הרכיבה בהחלט שעומד בהגדרות של היבואן עם כמעט 20 קילומטרים (אפילו שאני חורג ממשקל המקסימום של היבואן בכ-10 ק"ג..אאוץ') שעברנו באזור של הרצליה ורמת השרון בשורה של שליחויות ומשימות שהשתיקה יפה להן. שלא כמו בכלים אחרים שבהם נתקלנו בעוצמה פוחתת ככל שהסוללה מתחילה להתקרב לסוף השליש האחרון שלה – כאן הביצועים היו עקביים כמעט עד לסוף.

בסוף הרכיבה הקיפול של הכלי נעשה במשיכה קלה והנפתו בגרם מדרגות או לתא מטען של מכונית קלילה. רכבי סופר-מיני צרים דורשים מעט תמרון כדי להכניס אותו לתא. זמן הטעינה למלא נמדד על כ-4 שעות משקע בחדר העבודה שלי.

מבחן לגלגילנוע MOMAS. סוללה מספיקה לכ-20 קילומטרים וחוזרת לטעינה מלאה אחרי 4 שעות משקע החשמל. צילום: פז בר
מבחן לגלגילנוע MOMAS. סוללה מספיקה לכ-20 קילומטרים וחוזרת לטעינה מלאה אחרי 4 שעות משקע החשמל. צילום: פז בר

סיכום

הקלילות של הכלי קנתה אותי וממש אהבתי את המחשבה שמאחרי יצירה הקורקינט הזה וכמובן את השימוש בקרבון שהוא החומר המועדף עליי בהקשר הזה. גם דינאמית MOMAS עמד בהבטחות עם מהירות, טווח וזמני טעינה מצוינים. הוא מתאים למי שצריך כלי כדי לסגור את הקילומטר האחרון מהחניון של פאתי העיר למרכזה – או בין תחנת הרכבת למגדל המשרדים. בעיקר הזכות קלות הנשיאה שלו. הקוטן של הגלגלים הוא יתרון כמו גם חיסרון. ועל כל משטח שאינו מושלם תחושו היטב את הטקסטורה של האספלט מתחת לרגליים. לאחרונה התבשרנו על הגעה בקרוב של קורקינט MOMAS עם מנועים וסוללות מחוזקים – יהיה מעניין!

מבחן לגלגילנוע MOMAS. עם בסיס מעץ או קרבון ושלושה צבעים לבחור מהם. צילום: פז בר
מבחן לגלגילנוע MOMAS. עם בסיס מעץ או קרבון ושלושה צבעים לבחור מהם. צילום: פז בר

צפו גם בזה

פותח מאמר רכב חשמלי בטעינה

המהפכה כאן: כך תחסכו אלפי שקלים בהוצאות הרכב

מהפכת הרכב החשמלי טובה לא רק לשיפור איכות האוויר - היא גם תחסוך לכם אלפי שקלים בהוצאות הדלק והטיפולים

4 comments

 1. סקירה מעולה ומקצועית! נראה שהכלי הזה פופלארי. ראיתי עוד סקירת וידאו שנעשתה עליו, אבל עם פחות מידע מקצועי כמו במאמר:
  http://www.eway.co.il/model/jack-hot-pro-electric-scooter/

 2. ההיתרון ברור -> משקל קל !

  אבל הדרך בישראל לא טובה בשביל גלגל יצוק ולא גלגל אוויר שסופג את הזעזועים לדעתי .

 3. קניתי לי קורקינט מומאס לפני כחצי שנה, ומאז הוא רק אכזב. כבר אחרי חודש אחד הוא התקלקל בפעם הראשונה, ומאז ביקרתי במעבדה של קונינג כבר אין-ספור פעמים. הוא פשוט כל הזמן סובל מקצרים. לפעמים יש בעיה בהתנעה וקצת קשה לשכנע אותו להתחיל בנסיעה, ולפעמים הוא פשוט חדל לנסוע בכלל. כמה פעמים התקלקלו לי הבלמים, שזה הכי מפחיד. בנוסף, הגלגלים הקטנים והקשיחים הופכים את הנסיעה להרבה יותר מפחידה ומאתגרת, כי כל סדק בכביש יכול להסתיים בתאונה או בסתם זעזוע עצבני ומכאיב.
  לסיכום, המשקל והיעדר התקרים הם לא סיבה להתפשר על כלי שלא סוחב.

 4. קורקינט מעפן שנשבר כל חודש. ל-א ל-ק-נ-ו-ת!!
  בגלל המשקל הקל שלו, יש ניתוקים במערכת כל הזמן. מה שמביא את הצרכן למעבדה כל שני וחמישי. יש לי את הקרבון 36V. החזיק 8-11 חודשים ואז התחיל להישבר כל חודש. אני נוסע סהכ מהרכבת לעבודה. ללא עליות ואני שוקל 60 ק"ג.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

five × 3 =