יום שישי , 3 יולי 2020
ראשי » מגזין » שמות מחורבנים של מכוניות
דודג' DEMON ("שד") - שם נהדר לרכב שמגיע מהמפעל עם 830 כ"ס. למטה יש כמה שמות פחות מבריקים. צילום: דודג'
דודג' DEMON ("שד") - שם נהדר לרכב שמגיע מהמפעל עם 830 כ"ס. למטה יש כמה שמות פחות מבריקים. צילום: דודג'

שמות מחורבנים של מכוניות

רוני נאק

מכירים את הגיחוך הזה? צחוק בטני שעולה בלתי נשלט ברגע שאתה מבין שמישהו כאן לא חשב מספיק לעומק על הדברים או שפשוט היה עצל מדי. והרי לשם של המכונית יש כל-כך הרבה עומק, ותוכן ומסר גלוי או נסתר. וזה כל-כך מסובך שיצרני רכב רבים וויתרו בכלל על העונג ועברו למספרים או שילוב של מספרים ואותיות. הנה כמה דוגמאות שהגיעו גם לישראל וגרמו לאנוכי ורבים אחרים לתפוס את הראש ולרוץ מהר לברז הבירה הקרוב.

קיה שומה של שנת 2000 - תכשיט קוריאני עם איכות ירודה לגיבוי של שם מרתיע. צילום: WIKI
קיה שומה של שנת 2000 – תכשיט קוריאני עם איכות ירודה לגיבוי של שם מרתיע. צילום: WIKI

קיה שומה

זוכרים את התכשיט הזה? משפחתית קטנה קוריאנית ממותג שאז עוד היה בידיים של סמל"ת אצלנו. ובכן קיה שומה הייתה האחיינית של דייהו נובירה (יצירה נפלאה לכל הדעות). אלא שבחירת השם הבעייתית לישראל – כי מי רוצה לנסוע בשומה שעירה? – לצד איכויות ירודות מאד של המוצר הדירו את רגלי הקונים מהכלי הסקסי הזה אי שם בסוף שנות ה-90'. ולא אמרנו כלום על "קה-יה" שהפכה בחזרה ל"קיה" כשהמותג עבר לידיים של יבואנית אחרת.

דייהטסו שרייד - מעמיד פנים ומתחזה. אלא שעםישראל דווקא הצביע בארנק ואהב את הסופרמיני הזו. צילום: WIKI
דייהטסו שרייד – מעמיד פנים ומתחזה. אלא שעםישראל דווקא הצביע בארנק ואהב את הסופרמיני הזו. צילום: WIKI

דייהטסו שרייד

כולם אוהבים את דייהטסו. אני בכללם. מותג יפני קטן שיצר מכוניות יפניות קטנות, תכליתיות, אמינות וטובות למדי. למשך תקופה ארוכה הם אפילו שיווקו את ה-4X4 הנמכר ביותר בישראל; טריוס. אלא שדייהטסו היא בבעלות טויוטה – ואז בבוקרו של יום ערפילי בטוקיו החליטה ההנהלה למקד את דייהטסו לשוקי המזרח ולסגת מהשוק האירופאי. כך בהחלטה של רגע נעצר יבוא בנפח של כ-10,000 יחידות בשנה לישראל (ואני מנחש שהיה שם איזה פיצוי לעוגמת הנפש של היבואן). ובכן לטובת מי שברח לים בשיעורי אנגלית נסביר כי "שרייד" – CHARADE – משמעותה היא "העמדת פנים" או "התחזות למשהו שאתה לא". זה לא נוסך בטחון צרכני.

למי איכפת ש"פאג'רו" בספרדית זה להביא ביד. יש נעילות די' וסופר-סלקט! צילום: רוני נאק
למי איכפת ש"פאג'רו" בספרדית זה להביא ביד. יש נעילות די' וסופר-סלקט! צילום: רוני נאק

מיצובישי פאג'רו

אז זהו. מיצובישי פאג'רו – רכב השטח שהסהרה נישאת על כנפיו סיים את הקריירה שלו ונכחד יחד עם כל החיות האחרות שבני האדם חיסלו. ה"פאג'רו" הוא סוג של חתול בר אי שם על אחד האיים ביפן. אלא שבדרך קסם במדינות דוברות ספרדית הוא הפך ל"מונטרו" – כי פאג'רו בספרדית זה סלנג ללהביא ביד. ורכב שטח דביק שזה לא משהו שאפשר להוריד מאולם התצוגה.

זו שברולט נובה - שבספרדית זה אומר "לא זזה". זה לא הפריע לשברולט להמשיך לשווק אותה תחת השם הזה גם באמריקה הלטינית - ובהצלחה. צילום: WIKI
זו שברולט נובה – שבספרדית זה אומר "לא זזה". זה לא הפריע לשברולט להמשיך לשווק אותה תחת השם הזה גם באמריקה הלטינית – ובהצלחה. צילום: WIKI

שברולט נובה

עוד באיזורים הספרדיים נמצאת שברולט נובה. משפחתית אמריקאית טיפוסית עם גרסאות שרירים נחמדות מדי פעם. אלא ששברולט לא שינתה את השם שמשמעותו הספרדית היא: NO VA או "לא זזה". אולי רק מהצחוקים הנובה דווקא נמכרה די טוב באמריקה הלטינית.

אאודי ETRON היא הבשורה של אינגולשטאט לעתיד קוואטרו, חשמלי ירקרק ומראות צד אלקטרוניות. אבל אף אחד לא טרח לבדוק מה משמעות השם גם בשפות אחרות. צילום: אאודי
אאודי ETRON היא הבשורה של אינגולשטאט לעתיד קוואטרו, חשמלי ירקרק ומראות צד אלקטרוניות. אבל אף אחד לא טרח לבדוק מה משמעות השם גם בשפות אחרות. צילום: אאודי

אאודי ETRON

וזו אחת היציאות האחרונות והיא מחשמלת ממש. מדהים איך שחברה שקדמה באמצעות טכנולוגיה היא הסלוגן שלה לא טרחה לבדוק באיזה מנוע חיפוש גלובאלי – למשל בגוגל – משמעויות מביכות שעשויות להיות לשם אשר בגרמניה יוצר הילה של קדמה באמצעות טכנולוגיה וחשמל וקוואטרו והרבה שיווק. ובכן אולי הם – שם באאודי – היו שקועים בשיחה סביב מכונת הקפה באשר לגורלו של המנכ"ל (לשעבר) שטאדלר האסור (עדיין) בענייני דיזלגייט טורדניים – ושכחו לשלוח את המתמחה לבדוק רגע את השם – אזי הם היו מגלים שבצרפתית ETRON זה – קקה. מוזמנים לבדוק.

צפו גם בזה

רולס רויס שטח

ראלי דקאר פותח קטגוריה לקלאסיות

גרוטראלי? ראלי דקאר פותח קטגוריית קלאסיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

thirteen − nine =