יום ראשון , 5 דצמבר 2021
ראשי » מגזין » מיתוסים מופרכים על מכוניות חשמליות
חמישה מיתוסים על מכוניות חשמליות. האם בטוח לטעון בגשם? צילום: יונדאי

מיתוסים מופרכים על מכוניות חשמליות

אפילו שהחשמל נמצא איתנו באופן שימושי רק במאות השנים האחרונות (ונעזוב רגע את הכדים האנרגטיים של הקדמונים) חשמל בטבע אינו דבר נדיר וקיים משחר הבריאה. עתה כשהחשמל מתחיל לדחוק החוצה את מנוע הבעירה הפנימית, יש לכך לא מעט מתנגדים שחלקם מפיצים מידע שגוי, ממציאים המצאות או שפשוט לא מכירים את החומר. הנה כמה דוגמאות שיעשו לכולנו שכל.

כשאת טוענת את היונדאי איוניק 5 שלך – משקל הרכב, לא ישתנה. צילום: יונדאי
 1. מכונית חשמלית טעונה כבדה יותר ממכונית חשמלית ריקה!

אה…לא. במכונית חשמלית המשתמשת בסוללה (ולא משנה באיזו טכנולוגיה), הטעינה, אגירת החשמל ופריקתו נעשים בתהליך כימי ביחסים ובתגובה בין החומרים השונים המרכיבים את הסוללה. כמות חומר הגלם נותרת ללא שינוי בלי קשר לרמת הטעינה. אבקת חשמל? אין דבר כזה. יוצאות דופן מכוניות המונעות בתאי דלק (מכונה בעם "מימין") מכוניות כמו למשל יונדאי NEXO – המפיקה חשמל להנעה ממיכל מימן עם קיבולת של 6.3 ק"ג. כשהמיכל יתרוקן – המשקל ירד.

טעינה בטוחה בגשם וגם בלחות גבוהה. זרימת החשמל תתחיל רק לאחר חיבור בטוח של הכבל לרכב. צילום: יונדאי
 1. אם אני טוען רכב חשמלי כשיורד גשם אתחשמל!

לא יקרה. לחיבור בין עמדת הטעינה לרכב החשמלי יש לא מעט אמצעי הגנה שנועדו בדיוק למנוע את הסכנה הזו. יחד עם זאת זה לא מזמין אותך לעמוד יחף בשלולית מים ולנסות לפתוח את השקע עם מזלג חלוד. יש לנקוט באותה הזהירות כפי שמטפלים במכשירי חשמלי ביתיים. בכל מקרה, אם נקח למשל רכב חשמלי מהדור האחרון כמו יונדאי איוניק 5 החדש – הזרמת החשמל מתחילה רק לאחר החיבור בין הרכב לעמדת הטעינה. יתרה מזאת כבל הטעינה ננעל פיזית לרכב (יש אפשרות לנהג להגדיר בדיוק באילו מצבים) לפני הזרמת החשמל. לא זאת אלא אף זאת, במכוניות חשמליות מתקדמות אפשר לתזמן את הטעינה לשעות מסויימות – למשל אחרי שהילדים הולכים לישון, לעוד עליה בבטיחות.

טעינה מהירה של עד 350 קו"ט מחייבת מערכות קירור חזקות. צילום: יונדאי
 1. מכוניות חשמליות לא צריכות רדיאטורים כמו מנוע בנזין!

צריכות ועוד איך! במכוניות חשמליות מתקדמות יש מערכות קירור רציניות ביותר למערך הסוללות. לטובות שבהן יש גם חימום מקדים לסוללות במדינות עם אקלים קר. העבודה של הסוללה יוצרת חום פנימי רב שצריך לסלק אותו. הניסיונות הראשונים של התעשייה עם קירור אוויר ואפילו מזגן, הוכחו כפתרונות לא יעילים – וכיום כל הדגמים המובילים מצויידים במערכות צינון רציניות. הקירור מקבל חשיבות רבה עוד יותר עם העליה בשימוש בעמדות טעינה מהירות, DC, מכוניות כמו יונדאי איוניק 5 מסוגלת לקבל טעינה בעוצמה אדירה של עד 350 קו"ט (אין בישראל עמדות טעינה כה חזקות), אבל גם שימוש בעמדות של 75 או 100 קו"ט בקיץ הישראלי דורש צינון יעיל מאד. כך כשתחברו את האיוניק 5 או את ה-KONA החשמלית לעמדת DC תשמעו את המערכת עובדת כדי לשמור על בריאות הסוללה.

טעינת רכב חשמלי אינה כמו של סמארטפון. טעינה חכמה שומרת על חיי הסוללה. צילום: יונדאי
 1. הסוללות לא שורדות!

אנחנו רגילים לסוללות בסמארטפון שמתנפחות ומתות אחרי שנה או שנתיים. הסיבה העיקרית לכך היא שהן נטענות בכל יום ושהן לא נהנות מקירור וניהול חכם כמו שיש במכוניות חשמליות מהדור האחרון. מה גם שרכב חשמלי מתקדם, איוניק 5 מנהל את טעינת הסוללות כך שאין עומס על התאים הטעונים ורק התאים שזקוקים לטעינה אכן מקבלים אותה.

אחריות של שנים ארוכות וקילומטרים נוספים (כפול ויותר מהמקובל במכוניות עם מנועי בעירה פנימית) מבטיח ללקוחות שקט נפשי לכל אורך חיי הרכב.

דור חדש וטכנולוגי של מרכזי שירות מתמודד נהדר עם מעט הטיפולים הנדרשים ברכב חשמלי. צילום: יונדאי
 1. אף אחד לא יודע לטפל ברכב חשמלי!

כולנו מכירים את חכמת הרחוב שאין לקנות מכונית "מורכבת מדי" כי המוסכים לא ידעו לטפל בה. עם מכונית חשמלית המצב בדיוק הפוך. למרות החבילות הטכנולוגיות המתקדמות המשולבות בכל מכונית חשמלית ששווה להתייחס אליה, המורכבות המכאנית שלהן היא פחותה באופן משמעותי. רוצים דוגמה? לא רק שאין מנוע חשמלי גם אין תיבת הילוכים (לא צריך) ואין מצמד מאותה סיבה. מספר ה"חלקים הנעים" הנדרשים כדי לגרום למכונית לזוז פחות בהרבה מזה של כל מכונית תרמית (מנוע בעירה פנימית), אפילו הפשוטות שבהן. יתרה מזאת, ללא מסנני אוויר למנוע, כמות שמנים מופחתת ביותר, שחיקה איטית הרבה יותר לבלמים – העבודה השוטפת של מרכזי השירות תהיה הרבה יותר פשוטה. בנוסף, מרכזי שירות מורשים יקבלו גם הסמכה מיוחדת לטפל במכוניות של היצרן. דבר נוסף. עדכונים מהאוויר – OTA – כמו הסמארטפון – גם הרכב מקבל עדכוני מערכת ישירות מהיצרן. הימים של שקע ה-OBD כנראה ספורים.

צפו גם בזה

מבחן דרכים ג'ילי ג'יאומטרי C

מכונית לא רעה, עם מחיר לא רע וטווח שימושי. מה עשה לנו את זה ומה פחות בג'ילי גיאומטרי החשמלית החדשה שרבים מכם עומדים בתור בשבילה. geely geometry

4 comments

 1. אנשים חיים משמועות כאלה הזויות..
  אני מציע תעשו נסיעת מבחן על רכב חשמלי איכותי כמו הGAC GE3 ותביני מזה לנהוג, איכות מטורפת, מרווח, שקט.. תענוג

 2. אלברט אינשטיין

  המיתוס הראשון דווקא נכון. אתם בוודאי מכירים את המשוואה המפורסמת שלי, E=mc², ממשוואה זו נובע בהכרח שסוללה טעונה (כלומר, במצב המכיל יותר אנרגיה), היא בעלת מאסה גדולה יותר.
  בתיאוריה, קל מאוד לחשב ולמצוא שיונדאי איוניק5 טעונה במלואה שוקלת בערך 3 מיקרוגרם (0.000003 גרם) יותר מיונדאי איוניק5 בעלת סוללה ריקה.
  במציאות, קשה מאוד למדוד את ההבדל הזה במשקל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *