יום חמישי , 25 יולי 2024
הממשל גילה כי 6 מיליון רכבים ממותגי GM מזהמים יתר על המידה. צילום: שברולט

הממשל בארה"ב מטיל קנס זיהום על GM

רוני נאק

ג'נרל מוטורס האמריקאית, החברה האם של שברולט, קאדילק, GMC ומותגים רבים נוספים תידרש לשלם סכום עתק של 146 מיליון דולר לממשל האמריקאי, כך מדווחים אמצעי תקשורת בארצות הברית. לפי הפרסומים, הסיבה לכך היא שכמעט שש מיליון מכוניות ישנות של היצרנית לא עומדות בתקנות איכות הסביבה.

בדצמבר 23' שילמה יצרנית המנועים קאמינס קנס של 1.67 מיליארד דולרים כפשרה. צילום: סטלנטיס

 

לפי הצהרת ה- NHTSA, ארגון הבטיחות בדרכים בארה"ב, דגמים מסוימים של GM אשר יוצרו בין השנים 2012 ל-2018 לא עומדים בדרישות הממשל האמריקאי בנושא זיהום אוויר וצריכת דלק.

כך, לפי נתונים שפרסם ה- EPA, הסוכנות האמריקאית להגנה על הסביבה, לפי מדידות שביצע הארגון מכוניות מסוימות מתוצרת GM פלטו פחמן חד חמצני, גז רעיל ומסוכן, בשיעור של 10% מעל הנתונים הרשמיים אותם ג'נרל מוטורס הציגה. בשל הגיל של הרכבים האלה – חלקם בני יותר מעשור – אין ל-GM פתרון טכני כיצד לטפל ברמות הזיהום. בשורה התחתונה: "זה מה יש!".

בארה"ב אומרים שרוב הרכבים שנתפסו כמזהמי-יתר הם טנדרים ורכבי כביש שטח. לפי הפרסומים בארצות הברית, ייתכן שהעניין לא יסגר רק בקנס של 146 מיליון דולר וכי GM עשויה לאבד בגלל הפרשה הזאת את זכותה לזיכויי מס, מה שיעלה את הנזקים לסכומים הרבה יותר גדולים.

זוכרים את "הדיזל הנקי" של VW? זה בסוף עלה לה כמעט 40 מיליארד דולרים ויצר מירוץ לעבור להנעה חשמלית. צילום: VW

• מבחן דרכים פולקסווגן ID.4

תעשיית הרכב בשנים האחרונות נחשפת פעם אחרי פעם על ידי רשויות במדינות רבות עם "אי דיוקים" לגבי רמות הפליטה של המכוניות אותן היא מייצרת. האירוע המשמעותי ביותר היה כמובן פרשת דיזלגייט בה קונצרן פולקסווגן על מותגיו הרבים נחשף, חויב להוריד מהכביש מיליוני מכוניות ושילם קנסות בסך של עשרות מיליארדי דולרים. אירוע עולמי שתרם רבות לניסיון לעבור במהירות רבה (יש יאמרו רבה מדי) להנעה חשמלית.

Check Also

מבחן דרכים ריינג' רובר איווק P200

רענון מעודן מן הפנים ומן החוץ ויחידת הנעה טורבו-בנזין מעניינת החזירה אותנו לחיקו של הריינג' הקטן המעודן והרלוונטי יותר מתמיד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

12 − ten =