יום שישי , 27 מאי 2022
ראשי » חדשות » יפן תעניק תמריצים לנהגים וותיקים
ממשלת יפן מזהה את הפגיעות של הנהגים הוותיקים ביפן - ועוזרת להם לרכוש מכוניות חדשות עם מערכות בטיחות אקטיביות. במקום להוריד אותם מהכביש. צילום: TOJ

יפן תעניק תמריצים לנהגים וותיקים

רוני נאק

אז בזמן שאצלנו הממשלה ממציאה כל מה שאפשר כדי לסחוט עוד כמה שקלים מהנהגים – ביקום המקביל של יפן קורה הלא ייאמן. ממשלת יפן תסבסד מכוניות חדשות לנהגים קשישים שגילם מעל ל-65. אחת הבעיות שיפן ניצבת מולם הוא גיל האוכלוסייה שעולה – הם לא מבינים כלום בילודה ועסוקים בעבודה כל היום לך תבין – ויחד עם גיל הנהגים גם המכוניות שלהם מתבגרות. 

לפי הפרסומים ביפן עולה כי שיעור התאונות הקטלניות בקבוצת הגיל הזו הוא הגבוה ביותר ועומד על 15% – פי שתיים מאשר בקרב נהגים צעירים יותר. לפי הדיווח של ממשלת יפן יש כרגע כ-5.6 מיליון נהגים בגיל העולה על 75 והמספר צפוי להגיע ל-6.0 מיליון בשנה הבאה.

• מבחן דרכים סוזוקי ויטרה 1.0ל' טורבו

ובכן התמריצים יהיו של 100,000 ין יפני (כ-3200 שקלים שלנו) לקונה של מכונית חדשה המצוידת באביזרי בטיחות אקטיביים מתקדמים (שמירה על נתיב, בלימה אוטונומית, זיהוי הולכי רגל, דו"ג וכדומה). לקוח שיבחר באחת ממכוניות המיקרו הנפוצות ביפן "kei" יקבל תמריץ מופחת. לחילופין יוכלו בעלי המכוניות להישאר עם רכבם הנוכחי ולהתקין בו מערכת בטיחות התראתית.

הנה סוזוקי ויטרה – שביפן נקראת "אסקודו" ומצוידת בכל מערך הבטיחות הנדרש – ההטבה במקרה הזה תעמוד על 4% משווי הרכב. צילום מסך מאתר סוזוקי יפן

בואו ניקח לדוגמה את סוזוקי ויטרה. זו נמכרת ביפן בגרסת 1.4ל' טורבו, אוטומטית ועם הנעה כפולה במחיר של כ-86,500 אלפי שקלים (כ-2.7 מיליון ין לפי אתר סוזוקי יפן). אז אנו מדברים כאן על הטבה של כ-4% משווי הרכב. אצלנו עם המיסים והכל תעלה סוזוקי ויטארה במפרט דומה (1.4ל' טורבו, אוטומט אבל ללא הנעה כפולה או מערכות בטיחות מקוריות) 138,000 שקלים על הכביש (כולל אגרת רישוי – איך לא). וזה אומר שאצלנו הטבה כזו בשיעור של 4% תהיה שווה לאזרח וותיק שעדיין כשיר לנהיגה 5,520 שקלים. חושבים שהמדינה שלנו תלך על זה רק כדי להציל חיים?

צפו גם בזה

אל העיר האבודה שבמדבר

בין הרים לדיונות, נמצאים שרידים מרהיבים של עיר עצומה, אתר מורשת עולמית מרהיב ושיעור מרתק של חיים במדבר וסובלנות דתית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.