יום שני , 15 אוגוסט 2022
ראשי » חדשות » טסלה – ואחרות – נתבעת על העסקת ילדים בתנאי עבדות באפריקה
צילום פותח רכב חשמלי עם דלתות מתרוממות
טסלה, אפל, גוגל, מיקרוספוט ו-DELL נתבעות על העסקת ילדים במכרות קובלט באפריקה. צילום: טסלה

טסלה – ואחרות – נתבעת על העסקת ילדים בתנאי עבדות באפריקה

רוני נאק

סוכנויות הידיעות מדווחות כי חמש מחברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם, בהן טסלה (שערכה בבורסה עבר את זה של GM ו-פורד) מואשמות שהיו מעורבות במותם של ילדים אשר עבדו במכרות קובלט בקונגו. קובלט הוא מינרל המשמש ביצור של טלפונים ניידים, מחשבים והוא מרכיב הכרחי בסוללות של מוצרי טכנולוגיה רבים – ומכוניות חשמליות והיברידיות. התביעה מגיעה מטעם 14 משפחות קונגולזיות אשר מתלוננות (באמצעות ארגון בינלאומי לזכויות אדם) נגד טסלה, אפל, אלפבית (חברת האם של גוגל), מיקרוסופט ו-DELL.

צילום בתוך מאמר טנדר חשמלי טסלה
טסלה, אפל, גוגל, מיקרוספוט ו-DELL נתבעות על העסקת ילדים במכרות קובלט באפריקה. צילום: טסלה

למאמר ברויטרס

לדידם החברות הנ"ל היו חלק ממערכת אשר העסיקה עובדים בכפיה והביאה למוות או לנכות של ילדיהם – כך התובעים. מתוך 14 המשפחות, 6 ילדים מתו במכרות והאחרים נותרו נכים ומוגבלים. חשוב לציין כי כמחצית מהקובלט בעולם נכרית בקונגו. על פי התביעה ילדים, חלקם בני 6, אולצו לעבוד במכרות כשהם מורחקים מבתי הספר והמשפחות שלהם – כדי לעבוד במכרות בבעלות חברת גלנקור הבריטית – חברה שבעברה כבר הואשמה ב"העסקת" ילדים. המשכורות עמדו על כ-1.5$ ליום (כ-5 שקלים).

נכון למועד פרסום הידיעה, טסלה, אפל, גוגל ו-מייקרוסופט לא הגיבו בפומבי על התביעה. DELL הודיעה כי לא פעלה ביודעין וכי תפתח בחקירה ואילו גלנקור גינתה כל צורה של העסקת ילדים.

צילום בתוך מאמר קובלט גולמי
מרכיב מרכזי בסוללות – נהירת יצרניות הרכב הזניקו את הערך שלו. צילום: וויקי

 

צפו גם בזה

מבחן דרכים אלפא רומיאו טונאלה

הדגם השלישי של אלפא רומיאו באולם התצוגה נושא בכנפיו את בשורת העיצוב של המותג האיטלקי ההיסטורי. אלפא רומיאו טונאלה מחפשת את הדרך ללב שלכם. גי'פון עירוני לדור חדש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.