יום שבת , 20 יולי 2019
ראשי » מטוסים ותעופה » C130j הדור החדש של ההרקולס
הרקולס מסדרה J החדשה בנחיתת עפר אופיינית צילום: lockheed martin

C130j הדור החדש של ההרקולס

הרקולס מסדרה J החדשה בנחיתת עפר אופיינית צילום: lockheed martin

לאחרונה ביקר בישראל ה"סופר הרקולס" אשר נבחן על-ידי גורמים במערכת הביטחון. לסדרת ה-J החדשה מנועים מעודכנים בני 4500 כ"ס כל אחד, חבילת אוויוניקה ותקשורת מתקדמת ושינויים מבניים רבים אחרים המאריכים את חיי ההרקולס לשנים הבאות. גם אם הקשרים ההדוקים עם ארה"ב הופכים את האיירבס A400M ללא רלוונטי עבורנו, הרי שבחילות אוויר רבים אחרים עשוי ההרקולס הוותיק – אשר משרת כבר עשרות שנים ובמגוון עצום של משימות – למצוא עצמו לראשונה מול מתמודד מערבי בעל יכולות דומות.
אצלנו זכה ההרקולס – בשמו המקומי "קרנף" – לאוהדים רבים והוכיח את יכולותיו, ואת כשר ההמצאה והמקצועיות של צוותי האוויר המפעילים אותו במשימות רבות אם במשימות שוטפות ושיגרתיות או במבצעים שהשתיקה יפה להן. בין אלו שאפשר לספר היה שרשרת "מבצע האחים" להברחת יהודי אתיופיה לישראל בסוף שנות ה-70'. כאשר במשך כמעט עשור יצאו רביעיות של קרנפים בטיסת לילה נמוכה מעל ליד האדום עד לנחיתה בלבד המדבר הסודני למפגש עם היהודים. המבצע מתואר בספרו של גד שמרון "הביאו לי את יהודי אתיופיה". המבצע הסתיים עם חשיפתו על ידי המשטר הסודני ועם חילוץ דרמטי של צוות מוסד נמלט בלילה מלב השממה האפריקאית.
גם בעולם יש להרקולס סיפורי גבורה רבים לא תמיד מוצלחים (כמו ניסיון החילוץ הכושל של השבויים מהשגרירות האמריקאית באירן בזמן המהפכה) והוא מרכיב חשוב בשרשרת האספקה לאיזורי לחימה כמו גם ללב אנטרטיקה. מעטים יודעים שבזמנו נבחן ההרקולס על ידי הצי האמריקאי גם להפעלה מנושאות מטוסים. ווידאו שהתפרסם שיצא מהארכיון לא מזמן מראה את ניסויי הטיסה המדהימים הללו.

צפו גם בזה

מירוץ האוויר של RED BULL עובר בסלובניה

סבב שני של RED BULL AIR RACE מגיע לאירופה ולאירוע ראשון בסלובניה – היו הפתעות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

thirteen + 3 =