יום שישי , 14 יוני 2024
צאו לטיול בימים האחרונים של אוגוסט הלוהט - עם סקיוול ET5 החשמלית. צילום: רוני נאק

שלוש פינות רטובות לחופש הגדול

רוני נאק

הימים הם ימי אוגוסט – חוף הים כבר מיצה עצמו עם לחות למות, חול דביק, גלים ממש לא נחמדים ויותר מדי אנשים. גם אתרי התיירות והקמפינג המרכזיים לוקים בעודף צפיפות שלא ממש עושה חשק. עמישראל מחפש מקומות מפלט מהחום, מקירות הבית ואולי להקדים את העומסים הצפויים בחגים שאוטוטו מגיעים.

עמדות טעינה מהירות – כמו זו של 50 קו"ט – הן המפתח לטיול קיץ רטוב ומוצלח. תכננו מראש את נקודות הטעינה בדרך. צילום: רוני נאק

אז אם אתם מתכננים לנסוע לאנשהו בשבועות האחרונים של אוגוסט 2023, הנה שלושה מקומות נחמדים שכדאי לתכן את הנסיעה דרכם. אם כמקום לנוח בו מעט מהדרך או ממש כיעד של טיול חד יומי למי מאיתנו שעושה "חופשת כוכב" בה בכל יום נוסעים ליעד אחר אבל חוזרים לישון בבית.

עין אקליפטוס בגולן – אחד המשובחים. צילום: רוני נאק

רמת הגולן

את עין אקליפטוס או עין אמפי – לקח לי קצת זמן לגלות. זה תמיד מקום שעובדים בדרך לאחד הנחלים המרשימים של הגולן. אבל כבר לא מפספס אותו יותר ומשתדל בכל פעם שאני באיזור להקדיש לפינה המופלאה הזו את השעה שמגיעה לה.

כדי להגיע לעין אקליפטוס צריך לפנות דרומה בצומת בית המכס לכביש 888. אחרי כקילומטר וחצי תראו כביש צר ושבור הפונה לדרום מזרח. כנסו אליו וסעו בזהירות לאורכו במגמה דרומית/מזרחית. לאחר כקילומטר מאתיים תגיעו לצומת בה הכביש פונה שמאלה. פנו שמאלה לעוד נסיעה קצרה של כ-200 מטרים. חנו בצל העצים ומשם הליכה קצרה של כ-4 דקו למעיין ולבריכה צלולה, קרה מאד ומלאה בדגים שמחים.

צאו לטיול בימים האחרונים של אוגוסט הלוהט – עם סקיוול ET5 החשמלית טווח הנסיעה ארוך והמזגן מקפיא. צילום: רוני נאק

כך תתכננו נסיעה ארוכה עם רכב חשמלי

המקום לא פחות ממקסים, רוב הזמן גם די נקי ומעטים המבקרים בו. הנביעה של המים היא ממש מקרקעית הבריכה – אליה אפשר להיכנס על מדרגות נוחות – ומדי פעם עולה מהקרקעים ביעבוע חביב. שמרו על הניקיון, על הילדים וקחו את כל מה שהבאתם – בחזרה אתכם.

עמדות טעינה מהירות יש בראש פינה וצומת מחניים

עיו שרונה שליד התבור. חפשו את בית המעיין – שליד הבריכה. צילום: רוני נאק

גליל תחתון

עין שרונה בתכלס ידע ימים יפים יותר. המעיין השמח והבריכה המוקפדת המרכזת את המים החיים היו פעם מוקפים בעצים וצמחייה עבותה שיצרה לא רק צל נעים אלא גם פרטיות דל-לקס. לצערי שריפה גדולה כילתה את הצמחייה ועתה הבריכה חשופה ויוצרך מעין מרפסת נוף רטובה ונעימה לצפות ממנה על בקעת יבניאל מצד אחד ועל הר תבור וכפר כמא מהצד השני. אגב, כפר כמא הוא כפר צ'רכסי עם סיפור מעניין מאד, קולינריה יוצאת דופן ובהחלט שווה ביקור בזכות עצמו.

מרווח הגחון שימושי ומאפשר נסיעה בראש שקט על שבילי יער מפולסים. צילום: רוני נאק

ליד המעיין ישנם חורבות של עיר תלמודית בשם "שרונה" מכאן שם המעיין והמושב של ימינו הוקם בצורה של "חומה ומגדל" בשנות ה-30'.

כדי להגיע צריך לנהוג מזרחה על כביש 767, וקצת פחות מקילומטרי אחרי הפניה למושב שרונה, אפשר יהיה לזהות דרך עפר רחבה היורדת דרומה (ימינה) מהכביש. החניה היא מעט אחרי הירידה מהאספלט ומשם הליכה קצרה ברגל לבריכה.

פצאל לא רק האח של הורדוס אהב. גם אותנו הפתיע. צילום: רוני נאק

עמדות הטעינה הקרובות ביותר נמצאות בעפולה חלק מהן גם מהירות

הבקעה

עין פצאל הוא תמיד הפתעה. מים זורמים בעוצמה באמצע הבקעה הלוהטת זה שוס לא נורמלי. זרימת המים די עקבית בו בקיץ ובחורף ואלה נובעים מכמה מקומות לאורך ערוץ הנחל במרחק של כמאה מטרים בסך הכל. במקום עצי צל גדולים ואף שולחנות קק"ל. שרידים של סכר ותחנת קמח עתיקה. כשאנו הגענו לשם מצאנו את המקום נקי למדי, מים שקופים וצלולים, מלאים בחלזונות שחריר הנחלים שהמצאותם במים הוא סימן נהדר לניקיונם ולבריאות המערכת האקולוגית במקום.

צאו לטיול בימים האחרונים של אוגוסט הלוהט – עם סקיוול ET5 החשמלית. צילום: רוני נאק

לאורך הנחל יש כמה בריכות שכשוך ואפשר לבחור מהן מה שנוח יותר – בשמש או בצל. למעיין מגיעים מדי פעם רועי צאן מקומיים להשקות את העדרים. מחזה מאד יפה ופסטורלי אבל העיזים מעכירות את המים. אבל העדרים לא מתעכבים כאן וכמה דקות אחר כך המים שוב נקיים ומזמינים.

לאורך נחל פצאל. מים צלולים ובריכת שכשוך מזמינה. צילום: רוני נאק

כדי להגיע לעיינות פצאל צריך לפנות מערבה מכביש 90 בצומת פצאל לעבר מעלה אפרים. לאחר כ-2.0 קילומטרים ואחרי שעברתם את הכניסה למושב פצאל יש כביש ישן המוליך שמאלה. פנו בו והמשיכו עכל העת לעקוב אחרי סימון שבילים כחול. כאן מחכה לכם נהיגה זהירה של כ-4.0 קילומטרים על כביש שבחלקו שבור ודורש תשומת לב. תחלפו על פני תחנת שאיבה, אחרי תחנת קמח עתיקה ולא פעילה ובסוף רצועת האספלט תגיעו לתחנת שאיבה נוספת. המשיכו על העפר עוד כ-200 מטרים לריכוז של עצי שיזף גדולים ליד אמת מים זורמים.

עמדות הטעינה הקרובות ביותר נמצאות באריאל – שזה לא מאד קרוב לכן רצוי לתכנן מראש את הטעינה.

Check Also

VW מסיטה מיליארדים לפיתוח מנועי בעירה פנימית

פחות חשמל יותר מוצרים שלקוחות באמת רוצים. ל-VW נפל האסימון והיא מסיטה שליש מתקציב הרכב החשמלי לפיתוח מנועי בעירה פנימית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

eighteen + seven =