יום שלישי , 16 יולי 2024
הכירו את XPENG מותג הרכב החשמלי מגיע לישראל עם סדאן (P7) ועם רכב פנאי (G9) חשמליים. צילום: אקספנג

הכירו את XPENG

רוני נאק

בשבוע הבא תתקיים השקת הפעילות בישראל של מותג רכב חשמלי סיני נוסף. הפעם XPENG תחת היבואן פריזבי (האמן שנודע בעבר כ-קרסו). מותג שבהודעות בעל רקורד קצר למדי, שנוסד רק לפני כתשע שנים. אקספנג נוסדה בסין ב-2014 בידי מייסדים פורשי GAC (יצרנית רכב אחרת) עם תמיכה ראשונית מאליבאבא, פוקסקון ומשקיעים מחוץ לסין. בסבב גיוסים גדול של כחצי מיליארד דולרים הצטרפה שיומי (המעורבת בפרשיית ריגול חמורה בארה"ב) כשותפה אסטרטגית.

XPENG שמייצרת רק כלי רכב חשמליים הציגה את הדגם הראשון אשר את שיווקו בשנת 2018 ואילו אחד הדגמים שנפגוש בישראל, סדאן חשמלית בשם P7, החל לעלות לכבישים בקיץ 2020.

אקספנג מעסיקה כ-14 אלף עובדים המחולקים בין שני מפעלי ייצור בסין – כל אחד מהם בעל נפח ייצור של 100,000 יחידות בשנה. בנוסף, יש לאקספנג מרכזי עיצוב ופיתוח בארה"ב וגרמניה – דבר המצביע על כוונותיה לשווק את הדגמים גם בשוקי המערב. סיבה שבעטיה גם נבחן ה-P7 במבחני ENCAP והצליח לקבל דירוג של 5 כוכבי בטיחות.

הכירו את XPENG מותג הרכב החשמלי מגיע לישראל עם סדאן (P7) ועם רכב פנאי (G9) חשמליים. צילום: אקספנג

לישראל יגיעו בשלב זה שני דגמים: סדאן חשמלית בשם P7 – שעברה לאחרונה מתיחת פנים וקבלה דלתות עם פתיחה מעניינת כלפי מעלה. האופי הספורטיבי מספק 4.5 שניות ל-100 קמ"ש, מתלים נפרדים ומעצורי ברמבו, מערכות בטיחות אקטיביות, הנעה כפולה משני מנועים. סוללה של 80 קוט"ש המזינה מנועים עם תפוקה של 430 כ"ס לטווח העולה על 500 ק"מ. בסיס הגלגלים ארוך ועומד על 299 ס"מ והאורך הכולל 488 ס"מ. המשקל העצמי כצפוי עובר את ה-2.0 טון. לפי הרישום הרשמי של הרכב בישראל המחיר צפוי להיות כ-230 אלפי שקלים ויש כמה גרסאות לבחור מהן. המחיר הסופי (לאור המצב ומבצעי ההשקה) עשוי להיות שונה.

הכירו את XPENG מותג הרכב החשמלי מגיע לישראל עם סדאן (P7) ועם רכב פנאי (G9) חשמליים. צילום: אקספנג

אי אפשר להשיק מותג חדש בישראל ללא דגם של SUV חשמלי. גם לאקספנג יש כזה. אצלנו הוא ייקרא G9 – ויעלה מעל ל-300 אלף שקלים (330 אלף לפי הרישום). מדובר ב-SUV גדול למדי שעשוי להיות מצויד במנוע אחורי יחיד (310 כ"ס) או צמד מנועים (543 כ"ס) המוזנים מסוללת ענק בעלת קיבולת של 80 או 96 קוט"ש. הממדים מספרים על בסיס גלגלים זהה ל-P7, אורך כללי של 489 ס"מ ומשקל עצמי של 2235 ק"ג. מספר המושבים עומד על 5 (אין גרסת 7 מושבים).

לצד התחלת הפעילות של מותגי ZEEKER ו-NIO ודגמים נוספים מ-BYD כמו ה-SEAL שכבר הגיעה – תהיה לאנשי פריזבי משימה לא פשוטה לשכנע את מר ישראלי לגהץ את הויזה דווקא אצלם. כל זה כשברקע טסלה (שהיא אמת המידה לקבוצה הזו) מורידה מחירים ומשווקת בפעול את ה-3 המעודכנת במחיר שיהיה קשה לתחרות להשוות.

 

Check Also

המונית הרובוטית של טסלה תחכה

מליוני נהגי מוניות נושמים לרווחה. טסלה דוחה את השקת המונית האוטונומית לאוקטובר. עוד דחיה בשרשת ארוכה של הבטחות ממאסק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

eighteen − sixteen =