יום חמישי , 7 יולי 2022
ראשי » טיולי שטח » טיול שטח – קוויקי בבן שמן

טיול שטח – קוויקי בבן שמן

לא תמיד כל טיול שטח חייב להיות מסע אתגרי חוצה-יבשות שמחייב לוגיסטיקה של מעצמת על. לפעמים כל מה שצריך זה לצאת לשעתיים/שלוש, לאוורר את הילדים מהבית ומתאורת מסכי ה-LCD, ולשים קצת שטח מתחת לגלגלים של רכב הפנאי שלכם.

logo-hyundai-610

במסלולי הטיול הרחקנו לא פעם לקצוות הרחוקים של המדינה – הפעם אנו רק כ-30 דקות נהיגה מלב גוש דן. ביער בן שמן. אורך המסלול הוא כ-10.0 קילומטרים בלבד, אבל הוא עובר דרך נקודות עניין רבות, פינות פיקניק רבות עוד יותר, והכל בדרך יער קלת עבירות ומאד יפה.

לנקודת ההתחלה נסע על כביש 443 לעבר מודיעין. כ-0.6 ק"מ לפני צומת המכבים, נפנה שמאלה לעבר "קברות המכבים". זו נקודת ההתחלה.

טיול שטח עם יונדאי IX35. עם ירידה מכביש 443 נפנה שמאלה עם סימון שבילים אדום לעבר קברות המכבים. צילום: רוני נאק
טיול שטח עם יונדאי IX35. עם ירידה מכביש 443 נפנה שמאלה עם סימון שבילים אדום לעבר קברות המכבים. צילום: רוני נאק

מיד עם הירידה מהכביש נזהה סימון שבילים אדום ושלט המפנה שמאלה לעבר קברי המכבים. נסע בדרך העפר לעבר הקברים לשיטוט בין כוכי הסלע החצוב, נראה את עץ החרוב הגדול שפירותיו עדיין ירוקים ואפשר גם לעלות לאנדרטה שמעלה. זה המקום לספר לצעירים את מעללי המכבים. מדובר כמובן במרד של בית חשמונאי נגד היוונים, מרד שהוביל אותו יהודה המכבי אשר הצליח לבסוף לשחרר את בית המקדש. שושלת חשמונאי, הושמדה לבסוף על ידי הורדוס.

נחזור לשביל הראשי ונפנה שמאלה להמשך דרך העפר הרחבה. הדרך קלה לנסיעה ומצידיה פינות ישיבה רבות, חלקן עם שולחנות קק"ל ואחדות אנדרטאות, ויצירות אמנות שבהן. לאחר כ-0.7 קילומטרים נגיעה לחורבה של מבנה קטן עם כיפה וחצר הפונה לכיוון מערב. זו חרבת הגרדי. כאן יש להיזהר בתיאורים שכן, כמו בקברים רבים אחרים בארצנו, יש מחלוקת למה בדיוק שימש המבנה. יש הטוענים כי מדובר בקבר שיח אחרים טוענים כי זה מקום קבורתו של מתיתיהו בן יוחנן. במקום נרות נשמה ורבים באים להתפלל בו.

טיול שטח עם יונדאי IX35. חרבת הגרדי. האם קבר שיח או קברו של יוחנן בן מתיתיהו? משלט 219 נמצא מצפון. צילום: רוני נאק
טיול שטח עם יונדאי IX35. חרבת הגרדי. האם קבר שיח או קברו של יוחנן בן מתיתיהו? משלט 219 נמצא מצפון. צילום: רוני נאק

סמוך אליו תמצאו את משלט 219. וכמו בכל מצב במלחמה סיפורי גבורה נוצרים לרוב כשיש מחדלים. גם כאן יש סיפור של משלט שהוקם באופן לא אידיאלי – הותקף ונכבש על ידי הליגיון הירדני במלחמת העצמאות ומעט החיילים שלא נמלטו ממנו, מתו מלינץ' של ערביי כפר אל מידיה הסמוך. 23 גופות ההרוגים נמצאו בסוף אותו יום כשהמשלט נכבש מחדש – שניים (יעקב בטלהיים וישראל גליקזם זכרונם לברכה, נעדרים עד ימינו). גם כאן יש לסיפור כמה גרסאות – בין לבין מצב האנדרטה והמצבה בכי רע והיא עברה השחתה לא מזמן.

נמשיך על הדרך הלבנה, נחלוף על פני חווה קטנה ובה חממות. נמשיך ונשיק לגדר של עינות קדומים. זו שמורה שנועדה לשמר את האיזור כפי שנראה בימי התנ"ך. המקום מרתק ובהחלט שווה ביקור. פתוח בין 08:30 ל-16:00 באמצע השבוע ועד 13:00 בשישי. שבת – סגור. עלות כניסה 25 שקלים לבוגר ו-20 לנער.

רגע לפני החיבור לכביש 443 נזהה גשר משמאלנו. נפנה שמאלה, נעבור תחתיו ותחת הכביש ונתחבר לשביל עם סימון שבילים שחור אשר יוביל אותנו עד לסיום המסלול בגמזו. נמשיך במורד השביל עד שנגיע לגינת משחקים גדולה, צבעונית במיוחד ומוזרה למראה. זה גן הצלילים. פינה נהדרת לשחרר את הילדים לשעה של פורקן ובוהריים מושקע.

טיול שטח עם יונדאי IX35. עצירת חובה לילדים - גן הצלילים. צילום: רוני נאק
טיול שטח עם יונדאי IX35. עצירת חובה לילדים – גן הצלילים. צילום: רוני נאק

נמשיך עם הסימון השחור עד שנגיע לפיצול ביער ולשביל מסומן כחול. נפנה שמאלה עם השביל הכחול לעבר בקעת הנזירים. במקום מערה מוארכת ובה חצובים תאי שינה בסלעים. המקום עבר גלגולים רבים והיה מערת מסתור בתקופת המרד, שימש כחניון לילה לצליינים נוצרים בדרך לירושלים ואף כבית מעצר תחת השלטון התורכי.

נחזור לעבר הפיצול ממנו באנו לא לפני שנעצור מול פתח של מערת קבורה רומית. בכניסה אליה חצוב משקוף ותחתיו סל של עיט הפורש כנפיים. זחלו פנימה (צריך פנסים!) ותגלו כוכי קבורה שמעליהם סמלים נוספים. מרתק!

ביציאה מהמערה יש שיחי עכובית גלגל רבים. שיח קוצני – האסור לקטיף! – ממנו מכינים מטעמים במטבח הערבי (ראו מתכון בסיום). נחזור לשביל השחור ונמשיך עימו לכיוון מערב. אנו נכנסים לאיזור המטוייל בכבדות על ידי רוכבי אופניים. ואם אתם מגיעים לכאן בסופי שבוע נכון לכם מפגש עם רוכבי הרים רבים.


View חבל מודיעין in a larger map

את הטיול נסיים בתל גמזו. גם הוא עבר גלגולים רבים. היה עיר מקראית, בהמשך כפר ערבי ובעת החדשה משלט שנכבש במלחמת העצמאות. כיום עומדת בראשו אנדרטה לציון זכרו של בן מושב גמזו שנפל במלחמת לבנון השניה. כמו תלים עתיקים רבים אצלנו, גם כאן בורות וחללים תת קרקעיים רבים – שמרו היטב על ילדים ועל עצמכם.

מכאן הדרך לכביש קצרה מאד. חזרו לשביל השחור וסעו מערבה לצד כרם זיתים עד למוצא. אם עוד יש לכם זמן אפשר לקנח בביקור בפארק הקופים. אם לא פנו ימינה (צפונה) כדי לחזור ל-443 ולכביש 6.

מנגולד ממולא באורז ועכוב מעדן מקומי עם נגיעה עכשווית. חשוב לציין שהעכובית היא צמח מוגן ויש לקנות אותו רק בשווקים ולא לקטוף מהטבע. מצרכים: – כמות שווה של בצל לבן קצוץ דק וגבעולי עכובית – עלי מנגולד ללא הגבעול כמספר הגלילות שרצו לעשות – מלח – שמן זית הכנה: מאדים את הבצל על מחבת כבדה עד שמתחיל להיות שקוף. מוספים את העכוב שקצצנו לגודל של הבצל – או למעט גדול יותר אם תרצו לתת לו ייחוד בתוך התערובת. ממשיכים לאדות עוד כ- 4 עד 5 דקות. מכסים הכל עם מים רותחים, מערבבים וממשיכים לבשל עד שרוב המים מתאדים. אפשר להמליח אבל לא צריך להוסיף תבלינים נוספים כדי לשמור על טעמו הייחודי של העכוב. מבשלים את האורז – באופן הרגיל ונזהרים שלא להמליח שבו. מוסיפים לאורז את העכוב והבצל שטיגנו. חולטים את עלי המנגולד במים עד שמתרככים. פורשים את העלים וממלאים אותם בתערובת. מניחים במחבת קרה עם שמן זית ולימון ומחממים על להבה נמוכה עד שמתחילה רתיחה חלשה. שומרים על עוצמת הבישול הזו לעוד כרבע שעה. הגשה: בצלחת שטוחה עם יוגורט עיזים מעל או מתחת.

צפו גם בזה

יונדאי ומישלין מפתחות יחד צמיגי רכב חשמלי

צמיגים הם נקודת התורפה של המכוניות החשמליות החדשות. פיתוח משותף ליונדאי ומישלין מבטיח צמיגי רכב חשמלי שיהיו עמידים יותר, שקטים יותר ועם חומרי גלם ממקור סביבתי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.