שבת , 26 ספטמבר 2020
ראשי » חדשות » ירידה חדה במכירת מכוניות חשמליות
רכב חשמלי מחובר למטען רשת חכמה
עם ירידות של עשרות אחוזים בשוקי סין וארה"ב - נרשמת ירידה עולמית חדה במספר המכוניות החשמליות שעולות על הכביש. בצילום ניסאן ליף מחוברת לרשת חשמל חכמה בגרמניה. צילום: ניסאן

ירידה חדה במכירת מכוניות חשמליות

רוני נאק

זה בהחלט נתון מפתיע. לפי חברת הייעוץ PWC מספר הרישויים החדשים של מכוניות חשמליות ופלאג-אין צנח ברבעון האחרון של 2019 ב-8.8% (בהשוואה לרבעון האחרון של 2018). מובילים את הירידה הזו הן דגמי הפלאג-אין שירדו בכמעט 24% בעוד שה-EV החשמליים ירדו בכ-3% בין החודשים יולי לספטמבר השנה. במספרים מוחלטים מדובר על 102,100 יחידות של רכבי פלאג-אין ועוד 321,500 יחידות של מכוניות חשמליות שרושיינו ברחבי תבל.

על פי המחקר "E-Mobility Sales Review" בעוד שהתעשייה מתחילה להיכנס לקצב יצור גבוה יותר כדי לענות על הדרישה, תנאים כלכליים קשים בכמה איזורים. עד היום מכוניות חשמליות היו ועודן תופעה אורבאנית בלבד – כך אמר מנכ"ל PWC.

סין מובילה את הירידה במכירות עם מעל ל-15% צניחה של דגמים חשמליים וקרוב ל-30% ירידה במכירות של דגמי PHEV – פלאג-אין. הסיבה המרכזית למפולת במכירות היא באופן אירוני גם הסיבה לכך שהן הצליחו שם בעבר. תמריצים וסובסידיות מצד המדינה אשר הוסרו לרוכשי מכוניות חשמליות/היברידיות במהלך יולי השנה. דבר המוכיח את הטענה כי התנאי המרכזי להצלחה של תחבורה נקיה או חשמלית היא המדינה והתמריצים שנותנת.

באירופה המצב הפוך. שם נרשמת עליה במכירות גם בזכות ההיצע שגדל עם כניסתה של טסלה מודל 3 ו-אאודי ETRON לשווקים. המחקר מגלה נתון מעניין שלפיו לקוחות בוחרים במכוניות החשמליות על פני ה-PHEV בעיקר בזכות עלויות אחזקה נמוכות והטבות רבות (כמו נסיעה בנת"צים, חניה חינם ועוד) שנותנות המדינות השונות.

אולם המשקל הסגולי הגדול של השוק הסיני – יחד עם שיעורי ירידה דומים בשוק האמריקאי (שעוד לא מוצא טעם לקנות רכב חשמלי כשיש כל-כך הרבה טנדרים מסביב) מושכים את מכירות המכוניות החשמליות לצד של המינוס.

אצלנו בישראל המכירות של רכב חשמלי ופלאג-אין נמצאים ממש בשוליים. זאת, למרות ההצלחה רחבת ההיקף של דגמים היברידיים – כמו יונדאי איוניק, קיה נירו ודגמי טויוטה רבים – אשר הפכו למובילי השוק בשנתיים האחרונות. הסרת הטבות המדינה ב-1 לינואר 2020, תגרום לא רק להתייקרות של דגמים רבים אלא גם לעלייה היקפית של מחירי הביטוחים, תשלום שווי השימוש ועוד. ושוב התנאי לקליטה מוצלחת של רכב חשמלי או היברידי תלוי בממשלה.

צפו גם בזה

ישראל ממשיכה לקנות מכוניות – אונליין

המגמה שהחלה עוד לפני שקורונה פרצה לחיינו, רק הולכת ומתחזקת - מכירת מכוניות אונליין כבר איתנו כדי להישאר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

twenty − 12 =