יום שני , 24 יוני 2024
מטאור ממופוע 2016 - שריד לשובל הפרסאיד דרכו נחלוף בסופ"ש. צילום: CC BY-SA 4.0
מטאור ממופוע 2016 - שריד לשובל הפרסאיד דרכו נחלוף בסופ"ש. צילום: CC BY-SA 4.0

3 מקומות מומלצים לצפות בכוכבים נופלים

רוני נאק

בטירוף של "מה לעשות עם הילדים" בחודש אוגוסט הנה הצעה שונה. קחו אותם לגשם מטאורים – לא צריך לזה מטריה – יותר בכיוון של משקפת ומעיל קל. וממה נגרם מטר המטאורים הזה? ובכן, בחודשי הקיץ חולף כדור הארץ (ספינת החלל שעליה כולנו חיים) דרך שובל של כוכב שביט קדום – השובל המרחף בחלל מורכב מגרגרים קטנים יחסית – במנעד שבין אבק לחצץ – ואלו נשרפים בנפילה לכדור הארץ דרך האטמוספרה.

אגב, ההבדל בין מטאורים למטאוריטים הוא שהמטאוריט מצליח לעשות את כל הדרך ולהגיע לקרקע – מטאור נשרף ומתכלה באטמוספרה.

השנה – 2017 – צפוי המופע האיכותי ביותר להתרחש בלילות של ה-11 וה-12 לאוגוסט. הירח הורס מעט הפעם את החגיגה וזורח בסביבות השעה 22:00 בלילה. עד אז השמיים יהיו אפלים ומוכנים לנפילת הכוכבים.

שני משתנים שצריך לחשוב עליהם: זיהום אור ועננות. שני אלו מרחיקים אותנו מאיזור המרכז המואר והלח ושולח את ציידי המטאורים למדבר ולצד המזרחי של המדינה.

בגדול לא תטעו כמעט בכל נקודה דרומית לבאר שבע – הנגב מציע תנאים נהדרים לכך – ולא צריך כלי רכב מיוחד לשם זה. אנו בחרנו בסוזוקי איגניס בזכות צריכת הדלק, הזריזות ויכולת לנוע גם על דרכי עפר..

סוזוקי איגניס - זריז, חסכוני ויביא אתכם לכל מקום בו אפשר לראות את מטר המטאורים. צילום: רוני נאק
סוזוקי איגניס – זריז, חסכוני ויביא אתכם לכל מקום בו אפשר לראות את מטר המטאורים. צילום: רוני נאק
  1. הכביש להר חריף – כביש מספר 171 המוביל מצומת הרוחות ומגיע לגבול מצרים. אין צורך להגיע עד לשם ואפשר בהחלט להגיע לחניון הלילה של בורות לוץ או להר רמון. שתי המקומות כמעט 1,000 מטרים מעל לפני הים – מרוחקים מכל ישוב, מציעים מזג אוויר מושלם וקריר ונגישים גם לסוזוקי איגניס שלנו.
  2. מצוקי דרגות – שם למעלה – אחרי שמסיימים את הטיפוס מכביש 90. יש משטח מאד נוח שאפשר לנוח ולחנות עליו. עשויים לחוות מעט זיהום אור מהיישוב אבל הנוף והאוויר מדהימים. אם התאורה מפריעה מדי אפשר בקלות להכנס מערבה מעט בשביל שמסומן בירוק.
  3. עמשא – ממש בצמוד לישוב המתוק הנמצא על הר עמשא – 840 מטרים מעל לפני הים. יש מגרש חניה קטן ושמיים גדולים. כדי להגיע לשם צריך לנסוע על כביש 31 לערד ואז לפנות לכביש 80 לעבר תל ערד (או שתציבו "הר עמשא" ב-WAZE של האיגניס). כמה פיתולים בכביש וטיפוס תלול – שהסוזוקי איגניס זולל – ותגיעו לישוב הקטן על שביל ישראל. השאירו את המכוניות מול השער וצעדו כמה עשרות מטרים לתצפית הגבוהה.
והנה עוד מבט הפעם קומפלט עם שביל החלב ומצפה כוכבים. By ESO/S. Guisard - http://www.eso.org/public/images/potw1033a/, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11212868
והנה עוד מבט הפעם קומפלט עם שביל החלב ומצפה כוכבים. By ESO/S. Guisard – CC BY 4.0,8

Check Also

BMW מבטלת עסקת ענק לרכישת סוללות

פיתוח איטי, אחוז כשלים גבוה ואי עמידה בזמנים. BMW מבטלת עסקת ענק לרכישת סוללות מאירופה ופונה לעזרה מקוריאה הדרומית. BMW - סאמסונג אינסייד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

17 + 20 =