יום חמישי , 11 אוגוסט 2022
ראשי » טיולי שטח » טיול שטח מכרם מהר"ל לעין הוד

טיול שטח מכרם מהר"ל לעין הוד

מדור הטיולים בחסות יונדאי

המסע שלנו מתחכה הפעם אחרי הכרמל והשיקום שלו אחרי השריפה ואסון הנורא מלפני כמעט שלוש שנים. ניגע בפינה במורדות המערביים שלו וממנה נטפס לגובה, לדליית אל כרמל ומשם נגלוש מערבה – על כתף הרכס לעין הוד.

נקודת הזינוק שלנו היא יקב אמפורה – במבוא לישוב כרם מהר"ל. כדי להגיע לשם נסע על כביש החוף עד למחלף זכרון, נרד מזרחה ובצומת פרדיס נפנה צפונה לכביש 4. נמשיך עליו עד שנגיע לכביש 7021 אשר יכניס אותנו ימינה לכרם מהר"ל. בצומת תמצאו גם תחנת תדלוק וחנות נוחות – מקום מצויין להצטיידות של הרגע האחרון.

יקב אמפורה נמצא עתה בגלגול השני שלו. והיום, תחת בעלות חדשה, מתרכז בייצור יין איכותי. מדובר ביקב קטן – רק כ-50,000 בקבוקים בשנה, אבל המיקום שלו נהדר, ואת הסחורה – נו טוב יהיה עליכם להאמין לי שהיא מצויינת או טוב מזה להגיע ולטעום בעצמכם. סדרת העילית שלהם "מקורה" – מומלצת ביותר!

לצד היין, הגבינות המקומיות והסיור בחדר החביות המקסים תוכלו לרכוש בחנות נפרדת גם שמן זית מקומי וזיתים טעימים במיוחד – גם הם מעצי הזית העתיקים שבעמקים סביב.

אחרי שצברנו אנרגיה נטפס בכביש לכרם מהר"ל. המושב הוקם בסוף שנות ה-40' על ידי עולים מצ'כוסלובקיה – דאז – ונרא על שם המהר"ל מפרג. המושב דשדש במשך שנים רבות ורק בשנות ה-80' הצליחו בני הדור השני לשפר את מצבו הכלכלי. זה לא החזיק זמן רב… כיום מתגוררות במושב כ-200 משפחות, רובן מתפרנסות מעבודות חוץ ומיעוטן עדיין עוסקות בחקלאות. נחצה את המושב לפי המסלול ב-GPS ונעצור רק להביט בסככה עצומה המכילה מכוניות קלאסיות רבות בשלבי רקבון שונים. אוצר בלום למי שבעניין של שיפוץ כלי רכב ישנים. מצאנו שם טנדרים פארגו וסטודבייקר, NRU RO80  עם מנוע וונקל, ועוד. נמשיך ברחוב עד שיגמר האספלט ונפגוש סימון שבילים אדום. הוא יובילנו לחוות מכורה ובטיפוס לדליית אל כרמל.


View כרם מהר"ל לניר עציון in a larger map
בחוות מכורה תוכלו לרכב על סוסים, אם בשבילים או במנאז' גדול ומטופס, ויש בה אפילו קייטנת רכיבה לילדים במה שנותר מחופשת הקיץ. אחרי שער החווה משתנה מאד אופי השביל. אפילו שבמפה הוא מסומן כדרך נוחה, אנו גילינו דרך קשה למעבר, רצופה דרדרת אבנים חדשות ומדרגות. לא אתגר רציני לרכב כפול-הנעה או ג'יפ 4X4 קשוח, אבל בהחלט בקצה העליו של מה שהיה לנו נעים לעשות עם יונדאי IX35 עם הנעה קדמית בלבד. ובכל זאת המשכנו, כשאנו משאירים מאחור את העמק הפורה של כרם מהר"ל לטובת החורש הים תיכוני של הכרמל. שם בין אלונים ואלות, שיחי אחירותם והמון קוצים, ניהנינו מטיפוס מדוד לגובה של כמעט 400  מטרים מעל לים ונוף מדהים מערבה ודרומה.

דליית אל כרמל מקבלת את פנינו עם מזבלה מגעילה למדי. במגש הזה תוכלו לבחור האם לסיים כאן את פרק השטח ולהנכס לעיר או לפנות שמאלה-חזק לשביל המסומן בירוק אשר יוריד אותנו לעין הוד. אנו בחרנו באופציה השניה. הדרך החלה יפה ואופטימית עד שנתקלנו בעבודות של דילול היער אשר טשטשו ואפילו חסמו את המעבר בשביל המסומן. בלית ברירה נאלצנו למצא את הדרך בסבך השבילים, ובמורד הרכס לעבר עין הור וניר עציון. המלצתנו בכל מקרה היא לעשות את המסלול הזה בכיוון ההפוך. כך תהנו מטיפוס קל יותר לגובה ומורד מאתגר פחות ועם הרבה יותר נוף על השביל האדום.

בעין הוד יש אטרקציות רבות. אבל השעה כבר שע צהריים והבטן מקרקרת – אז נכנסו למסעדת "דוניה רוסה" לקבל את ליטרת הבשר שלנו.שם תמצאו מטבח כפרי בסגנון הבוקרים – גאוצ'וס – של הערבות בארגנטינה, ממש כפי שבישלה הסבתא של בעלי המסעדה לפני לא הרבה עשורים. בשר משובח, אווירה נהדרת ופינה מקסימה לתכנן את הטיול הבא.

צפו גם בזה

פורד ברונקו – הייבריד?

פורד עתידה להרחיב את גרסאות ההנעה של ברונקו עם יחידות היברידיות ופלאג-אין. כך גילינו זאת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.