יום ראשון , 24 אוקטובר 2021
ראשי » אופני הרים » שביל ישראל על אופניים
שביל ישראל על אופניים נפתח צילום באדיבות הלל זוסמן

שביל ישראל על אופניים

רעיון שביל האופניים קיבל תאוצה והפך למציאות בעיקר בזכות ההצלחה של שביל ישראל הרגלי. ה"חוצה ישראל" הפך לתופעה בקנה מידה תרבותי והצועדים בו אף זכו לכינוי מיוחד משלהם: "שובלים". עתה חוברות יחדיו מספר רשויות כדי לחבר את "שביל ישראל לאופניים" אשר יהיה ארוך יותר ב-400 קילומטרים מהשביל הרגלי בן ה-800 קילומטרים, וכמוהו יקפיד לעבור באתרים היסטוריים בעלי חשיבות ותאי שטח רבים. השביל מיועד לרוכבים מנוסים ברמת רכיבה בינונית והייתה הקפדה יתירה שלא לעשות את המסלול טכני או מתיש מדי (נמנעו ממורדות מאד תלולים או מערוצי נחל חצצים וארוכים).

העבודה על הפרוייקט החלה לפני כחמש שנים ובמסגרתה נבחנו שבילי אופניים דומים במדינות זרות, הופקו לקחים לגבי אופן פתיחת הצירים, נוסחה אמנת הרוכבים בו, וסוכמו רמות הקושי והסימונים – יחד עם התגברות על אינספור מכשולים פיזיים ובירוקרטיים הכרוכים בפרוייקט בסדר גודל ארצי.

 

שביל ישראל על אופניים. סימון אופייני בשטח. חלקים מהתוואי מתאימים גם לרכבי שטח מלווים. צילום באדיבות הלל זוסמן

 

אנו מביאים לפניכם את פירוט מקטע הרכיבה הראשון שיפתח בסוף מרץ – משחרות לאילת – כפי שמופיע באתר של מנהלת הפרוייקט – www.ibt.org.il. הניווט בשטח נעשה על בסיס סימון-שבילים ייעודי (לא תלת-צבע רגיל) אך בכל זאת מומלץ להצטייד במפה ו-GPS "על כל מקרה".

כפי שמוצע באתר חילקנו את המסלול לשני ימי רכיבה: הראשון 55 ק"מ וקשה למדי והשני בן 35 קילומטרים עד לשכשוך במים הצוננים של ים סוף. באמצע בחרנו ללון בקיבוץ אליפז אשר מציע לינה במחירים סבירים.

מתחילים ממעלה שחרות ורוכבים במסלול "סינגל" על "שביל ישראל הרגלי" עד לנחל זוגן (בחציית הנחל יש טרסות של אזור חקלאי עתיק) שמוביל לבקעת עבדה. משם דרומה לנחל מלחן, לבאר מלחן, ולבאר מתק: בארות אלו שימשו את הבדואים באזור. כיום, בבאר מלחן ישנה באר בנויה מבטון וחניון לילה מסודר בסמוך לבאר (ניתן לסיים בו את המסלול). מנחל מלחן ובהמשך נחל מתק, רכיבה לעבר הר ברך וירידה ארוכה דרך מעלה סיירים לפארק תמנע. יש לציין – המסלול ארוך וקשה! מומלץ להתחיל את יום הרכיבה מוקדם בבוקר. לא עייפתם? ניתן להשלים את העלייה לשיאו של הר ברך (עלייה וירידה באותה דרך עפר), ממנה נשקפת תצפית מדהימה לעבר הערבה.

היום השני מתחיל ברכיבה בפארק תמנע. (במקום מפותחים בימים אלה שבילי אופניים רבים). אורך המסלול תלוי בסיורים שתערכו בתוך פארק תמנע. ממנו יציאה לכיוון דרום לנחל נמרה, דרך נחל רחם לשביל המוביל לבאר אורה הישנה ולגן לאומי גן הפסלים. משם ממשיכים בעלייה מתונה לעמודי עמרם. משם דרומה לנחל נטפים ולהר שחמון – לפארק ה"סינגלים" שלו. סוף מסלול "שביל ישראל לאופניים" הוא ב"גלישה" לאורך פארק נחל שחמון ועד ים סוף.

צפו גם בזה

מבחן דרכים איסוזו דימקס החדש

דור חדש של הטנדר הנמכר ביותר בישראל מתייצב למבחן בלי רגשי נחיתות והרבה ערך מוסף. איסוזו דימקס בדור כל חדש עם יותר פינוקים, יכולת שטח עדיפה וחסכון רב יותר בסולר

2 comments

  1. איך אני מגיעה ליוזמיי הרעיון אני רוצה לדעת את המסלול המדוייק של שביל האופניים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *