יום רביעי , 12 מאי 2021
ראשי » מגזין » חילוץ 4X4 בעזרת הטבע
כך תשתמשו בזהירות בטבע מבלי לפגוע בו וכדי לצאת ממצב לא נעים. צילום: מכללת ווינגייט

חילוץ 4X4 בעזרת הטבע


• למידע נוסף והרשמה לקורס מדריכים לרכבי שטח של המכללה האקדמית בוינגייט

ג'יפים זה לא רק כיף, קפה והנאה בהרים הירוקים של רמת הגולן. כשנוסעים לטיול ג'יפים, אז לעיתים אף עלולים להיתקע בשטח ולהזדקק לחילוץ מקצועי. מטרת המאמר הזה היא לתת טעימה קטנה מעולם החילוץ בשטח. כמובן שכל מה שיאמר ויכתב כאן, אנחנו ממש לא ממליצים לעשות בבית באופן עצמאי ולא מקצועי. חילוץ רכבים הוא מקצוע מורכב ומסוכן והבטיחות בו מעל לכל. לכן, שוב אנחנו נחזור על כך: אם אתם לא אנשי מקצוע בתחום, אז ממש אל תנסו את זה בבית. שלומי אשכנזי הוא איש מקצוע מוביל בתחום החילוץ, מייסד "Resc4U  חילוץ מהשטח" והוא גם מרצה בכיר בקורס מדריכים לרכבי שטח של המכללה האקדמית בוינגייט. פנינו אליו כדי לשמוע על תקלות נפוצות בחילוץ.

בזמן הדגמת החילוץ בשטח, השתמשו אשכנזי ודור רטס מהצוות שלו בערכת חילוץ שמורכבת משני חלקים. אשכנזי הסביר קצת על הערכה: "החלק הראשון, רווח כוח. אנחנו מכפילים פה את כוח המשיכה פי שניים ע"י שימוש בגלגלת שנמצאת למטה. החלק השני, בעזרת גלגלת נוספת משנים כיוון דבר המאפשר לי להעמיד את הרכב המחלץ ולהפעיל כוח מהכיוון שנוח לי. זה בדיוק מה שאנחנו מלמדים לעשות בקורס מדריכים מקצועיים לרכבי שטח במכללה האקדמית בוינגייט", אמר אשכנזי והוסיף לגביי כמה דגשים:  "כשאנחנו מחלצים רכב, אם משתמשים בעץ כעוגן, אז חשוב לנו להתחבר לעץ באמצעות רצועה כדי לא להזיק לו. דבר נוסף שחשוב לנו לעשות, הוא להקיף את העץ עם הרצועה, כדי שנקודת העיגון לא תזוז לנו בזמן שאנחנו מפעילים עליה כוח" (כמו שתוכלו לראות בסרטון המצורף).

כך תשתמשו בזהירות בטבע מבלי לפגוע בו וכדי לצאת ממצב לא נעים. צילום: מכללת ווינגייט

• איזה ציוד חילוץ אתם חייבים שיהיה ברכב?

בזמן חילוצים יש טעות  נפוצה שעושים ג'יפאים שחוזרת על עצמה פעם אחר פעם, אומר אשכנזי: "טעות נפוצה היא שימוש בציוד לא לכיוון העבודה שלו, או ציוד לא תקני. אם תשתמשו בציוד שלא לכיוון העבודה, הציוד עלול להיכשל ולגרום לנזקים כבדים בגוף וברכב".

אחרי שהבנו את הטעויות השכיחות בחילוצים והתרשמנו מחילוץ כהלכתו, הגיע זמן לסכם את הדברים המרכזיים: "דבר ראשון, תמיד אפשר להיתקע בשטח. אתם צריכים לקחת את זה בחשבון. דבר שני, חילוץ מתבצע עם ציוד תקין ותקני בלבד. דבר שלישי, אמצעי החילוץ הכי שימושי הוא ידע, כדאי לרכוש ולטפח אותו". כך סיכם אשכנזי.

צפו גם בזה

הטוסון שעשה מהפכה

עוד רגע מגיע דור חדש של יונדאי טוסון ואנו נזכרים בדגם ובמהלך שלימים הפך את ה-SUV לרכב הנחשק ביותר בישראל. Hyundai Tocson דור רביעי מגיע לישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *