יום שישי , 27 מאי 2022
ראשי » חדשות » פורד מקריסה את RIVIAN
פורד ומשקיעי רבים אחרים נושטים את ריוויאן. האם זה הסוף או הכנה להשתלטות עוינת? צילום: RIVIAN

פורד מקריסה את RIVIAN

רוני נאק

באחת התהפוכות הגדולות והמרתקות של העידן האחרון, מתרסקת הלילה מניית יצרנית הרכב החשמלי, RIVIAN בלא פחות מ-22%. זאת אחרי שמשקיעים רבים, פורד בראשם, נמלטים מהסופל'ה הבורסאי הזה שהיה מנופח מאד ביום הנפקתו וזמן קצר אחר כך – עד לקריסה.

גרף מניית ריוויאן מיום הנפקתה. דעיכה של סופל'ה מנופח שאיבד מקסמו? צילום מסך: GOOGLE FIN

• חשמלית פרימיום במחיר מצחיק ואספקה מיידית!

הלילה מניית RIVIAN איבדה 22% מערכה אחרי שמשקיעים ראשונים רבים ניצלו את הסרת הנעילה לאחר ההנפקה (IPO lock-up) כדי למכור מליוני מניות. מטרת הנעילה, שלרוב אורכת כ-6 חודשים, היא למנוע מסחר פנימי על ידי אנשי החברה ומכירה מהירה של משקיעים ראשונים. במקרה הזה נראה כי המשקיעים הגדולים ביותר של ריביאן נטשו את הספינה בהזדמנות הראשונה שניתנה להם. העיתונות האמריקאית מדווחת כי פורד לבדה מכרה 8 מליון מניות, מסך של 102 מליון מניות ומקטינה את חלקה בהזנק החשמלי לפחות מ-12%.

ההבטחה הגדולה של אמאזון וריוויאן לא מתממשת. אמאזון הזמינה וואנים חשמליים מסטלנטיס. צילום: אמאזון

במקביל גם JPMORGAN מכרו כ-15 מליון מניות עבור משקיע שלא רצו לחשוף. האם אותו משקיע עצום הוא AMAZON שמחזיקה כ-18% מהחברה ואף התחייבה לרכוש עשרות אלפי מסחריות-חלוקה חשמליות לצי שלה? זאת כשלאחרונה נודע כי אמאזון רכשה וואנים חשמליים מסטלנטיס (פיאט דוקאטו חשמלי ממותג דודג'). שתי הענקיות האלה, פורד ואמאזון, ספגו הפסדים עצומים של מיליארדי דולרים בשל התפקעות הבועה של RIVIAN. למעשה אמאזון רשמה הפסד, לראשונה מזה כמעט עשור. 

פורד F-150 לייטנינג. הטנדר החשמלי הראשון שהגיע לשוק. החל ב-40 אלף דולרים. צילום: פורד

ההזנק החשמלי, ריוויאן יצא להנפקה בנובמבר 2021 והגיע לשיא עם שווי שוק של 153 מיליארד דולרים. שווי שוק גדול יותר מזה של פורד למרות שהיא מכרה פחות מ-2000 טנדרים חשמליים. אבל…בעיות אספקה של חלקים וחומרי גלם וגם העלאת מחיר משמעותית של 10,000 דולרים לטנדר יצרו תחזית עגומה שהמשקיעים לא אהבו כלל. המניה שיקפה זאת היטב וירדה בעקביות לשווי שוק של 20 מיליארד דולרים.

צפו גם בזה

אל העיר האבודה שבמדבר

בין הרים לדיונות, נמצאים שרידים מרהיבים של עיר עצומה, אתר מורשת עולמית מרהיב ושיעור מרתק של חיים במדבר וסובלנות דתית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.