יום שישי , 27 נובמבר 2020
ראשי » חדשות » התחזית: 30% ירידה במכירות
מכוניות חדשות מחכות למשלוחה
מרצדס G CLASS חדשים מחכים למשלוח במפעל מאגנה-שטייר. צילום: MB

התחזית: 30% ירידה במכירות

רוני נאק

מקורות בתוך תעשיית הרכב צופים כי תהיה ירידה חדה בביקושים השנה בשל המגפה. זאת בהנחה כי אפשר יהיה להשתלט על הנגיף תוך חודשיים-שלושה וכי הכלכלה תחל להתאושש בהדרגתיות אחרי כך. המומחים של חברת הייעוץ McKinsey מעריכים כי רק באירופה ובארה"ב ייוצרו פחות 5 מליון כלי רכב חדשים. עבור השוק האירופאי המשמעות היא ירידה של 30% ביצור בהשוואה להערכות המוקדמות – לפני התפרצות המגפה. בארה"ב הירידה ביצור מכוניות חדשות תהיה חדה יותר ועשויה להגיע לכדי 35%. הנתונים האלה הופקו על בסיס הלקחים מהתפתחות הקורונה בסין כאשר המרכיב המכריע במחקר אינו דווקא הפסקת היצור במפעלים אלא הירידה החדה בביקוש לרכב חדש בקרב הקונים. השוק משתנה עמוקות.

מכוניות בנמל אילת
מכוניות בנמל אילת. האם יהיה להן קונים? צילום: רוני נאק

ההערכה המקורית לכלל נפח מכירות הרכב העולמיות עמדה על כ-76 מיליון כלי רכב. סין – שוק הרכב הגדול ביותר עם כמעט 30 מיליון יחידות בשנה – צפויה להיות הנפגעת הקלה ביותר עם ירידה של כ-15% במכירות (במספרים מוחלטים זה עדיין 4.5 מיליון כלי רכב שלא יימכרו). ארה"ב ואירופה יחוו ירידה של עד 36% במכירות.

מה שיותר מטריד הוא הצפי שלא יהיה זינוק חד בכלכלה – כך מעריכים אנאליסטים של Oliver Wyman. לדבריהם גם אחרי המשבר הכלכלי של 2008 זה לקח לשווקים כמה שנים טובות כדי להגיע ולהתקרב לרמות שהיו לפני המשבר. הם גם חושבים כי בין השאר יהיה על התעשייה לחזק ולייצב את מערכי המכירות ולטפח את לקוחות הציים הגדולים. זאת כחלק מהמאמצים להאיץ את המכירות בתום המשבר.

• עשרות אלפי מכוניות מוחזרות לחברות הליסינג

בינתיים בישראל קשה לקבל מידע אמין מעבר להודעות האחרונות לבורסה של דלק רכב ושל קרסו רכב. בשני המקרים מציינים את חוסר הוודאות לקראת הבאות. דבר אחד בטוח פשוט זה לא יהיה. שוק המשומשות יוצף במכוניות שאין להן דורש, רמת הסיכון התעסוקתי תעלה ויחד איתה הלוואות הרכב יתייקרו (גם מהסיבה שהיכולת של הרכב עצמו לשמש כבטוחה נשחקה מאד). אם נאמץ את ההערכות של האנאליסטים שוק הרכב הישראלי עתיד להצטמצם אפילו ב-80,000 יחידות. אלה חדשות רעות מאד.

צפו גם בזה

למה וולוו מפילה מכוניות חדשות ממנופים?

מה יכולה ללמד צניחה חופשית מ-30 מטרים? מה עושה את וולוו למכונית הבטוחה ביותר?

One comment

  1. וואלה – בסופו של דבר מי שחושב חכם – יכוון לקנייה של רכב יש שנייה.
    לנו יצא לקנות i10 דרך טרייד מוביל לא מזמן.
    אם כבר משבר גלובלי – זו הזדמנות לקנות רכבים מעולים – יד שנייה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

four × four =