יום שישי , 1 יולי 2022
ראשי » חדשות » יעדי CO2 חמורים יותר באירופה
הנציבות האירופית תחמיר יותר את תקנות זיהום האוויר מכלי רכב. מוקדם מהצפוי ובשיעור רב יותר. צילום: GRU

יעדי CO2 חמורים יותר באירופה

רוני נאק

תעשיית הרכב האירופאית מוצאת עצמה נדרשת לבצע התאמות נוספות לקראת הגבלות זיהום מחמירות יותר מהצפוי. על פי חישובים עדכניים של הנציבות האירופאית, כדי לעמוד ביעדי הזיהום לשנת 2030 יהיה על רמות פליטת ה-CO2 ממכוניות להצטמצם ב-50% בין 2021 ל-2030. זאת בניגוד להערכה הקודמת של צמצום נדרש של 37.5%.

ראשת הנציבות האירופאית, גב' וון-דר-ליין, מתכננת להעלות הצעה השבוע באשר לעדכון הנדרש של יעדי האקלים לשנת 2030. לדבריה על פליטת גזי החממה באיחוד האירופאי לא לרדת ב-40% כפי שתוכנן אלא ב-55% כדי להגיע לרמה הרצויה. לפיכך ביצעה הנציבות בדיקת היתכנות הכוללת גם זיהום מכלי רכב.

הנציבות האירופית תחמיר יותר את תקנות זיהום האוויר מכלי רכב. מוקדם מהצפוי ובשיעור רב יותר. צילום: GRU

קישור לידיעה המקורית

הצפי הוא שביוני 2021 יפורסמו המגבלות החדשות של זיהום מכלי רכב באירופה ובהן תהיה התייחסות נרחבת יותר לסוגי הדלקים השונים ואפילו פרופילי הנסיעה. הנפגעים העיקריים הם פחות היצרנים הגדולים אלא ספקי המשנה הבינוניים אשר עיקר פעילותם היא בתחום מנועי הבעירה הפנימית.

יצרניות הרכב מצידן מזהירות מפגיעה בתעשייה בשל דרישות האקלים המחמירות ב-EU. זאת על רקע הקשיים של המעבר למערכות הנעה חשמליות, קישוריות מאתגרת וירידה חדה במכירות בשל משבר קורונה. החשיבות של תעשיית הרכב לכלכלת גרמניה ברורה ואנגלה מרקל – קנצלרית גרמניה – כבר הודיעה כי תבחן הקמת "קרן שינוי" לחיזוק החברות בעידן של שינויים כה רבים ועמוקים.

כבר היום מתקשים יבואני הרכב בישראל לקבל דגמים אירופאים בעלי פליטת מזהמים נמוכה. זאת מכיוון שהיצרניות מעוניינות להשאיר את המכוניות החשמליות וההיברידיות על אדמת אירופה מפחד הקנסות הדרקוניים של תקנות CAFE (בקצרה: 95 אירו קנס, לכל רכב פעל פליטה של יותר מ-95 גק"מ כפולה מספר כלי הרכב הכולל של היצרן באירופה). אם אכן תתקבל ההצעה להחמיר יותר את הדרישות זה עלול להקשות עוד יותר עלינו לקבל מכוניות מופחתות זיהום בכמויות ומחירים שיוכלו להשפיע באופן חיובי על רמות הזיהום גם אצלנו.

צפו גם בזה

VW שמה עין על החשמל היקר

קבוצת VW תחזיר לחיים את השם SCOUT כמותג פרימיום עם ליין של טנדרים ורכבי פנאי גדולים. המיקוד הוא בשוק האמריקאי ובמותגי הפרימיום עתירי התזרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.