יום שלישי , 16 יולי 2024
ממשל סין מגביל את תנועת רכבי טסלה. חשש מריגול. צילום: טסלה

מכוניות טסלה מרגלות

רוני נאק

הנה דיווח מעניין שהגיע מסוכנות הידיעות רויטרס. רשויות הצבא הסיני אוסרות על מכוניות מתוצרת טסלה מלהיכנס למתקנים של הצבא. הטענה היא חששות לגבי מה שיתועד וישודר מחוץ לסין על ידי מערך המצלמות ההיקפיות המותקן ברכב. בהחלט נושא שיש לתת עליו את הדעת אולי גם אצלנו במתקנים רגישים שונים.

מפעל טסלה בסין. מקור ל-323 מיליון דולר בשנה ממיסים לממשל סין. צילם: סוכנויות הידיעות

בתגובה אמר מנכ"ל החברה, או נכון יותר ה"טכנוקינג" כפי שנרשם באופן מלגלג, אילון מאסק כי אם יתגלה שהמכוניות החשמליות שלו משמשות לאיסוף מודיעין הוא יסגור את החברה. "יש לחברה מניע חזק מאד להיות מאד דיסקרטיים עם כל סוגי המידע" כך אמר מאסק בפורום סיני בכיר. "אם טסלה תשמש לריגול בסין או במכל מדינה אחרת, נסגור את החברה".

למה טסלה מחפשת חבלן?

מגבלות התנועה על רכבי טסלה בסין צצו במהלך הפסגה, המתוחה מאד, שהתקיימה באלסקה בין בכירי הממשל החדש בארה"ב לעמיתיהם הסיניים. פסגה שיש שיאמרו שנגרמה בטונים צורמים. השוק הסיני הוא חשוב מאד לתעשיית הרכב המערבית ולטסלה עצמה, בו היא מכרה כ-150 אלף כלי רכב בשנה החולפת. כ-30% מכלל היצור שלה. 

שליש מהיצור העולמי של טסלה נמכר בסין. עם תכניות ליצא ממנה גם לשוקים אחרים. במרכז "טכנוקינג". צילום:סוכנויות הידיעות

נזכיר לכם כי ארה"ב, ומדינות נוספות כמו בריטניה ושוודיה, הרחיקו את ענקית התקשורת Huawei מגבולותיהן. גם אז (ובתוקף עד היום) הסיבה הייתה הקשר הקרוב-מיד לשלטון הסיני וחשש שמידע רגיש עובר לצד שלישי שאינו בהכרח ידידותי. החברה פעילה בישראל ולפי מקורות זרים גם באירן.

 

Check Also

יונדאי סנטה פה החדשה מתחממת על הקווים

דגם הפנאי-שטח עם 7 מקומות - יונדאי סנטה פה - מקבל הכרה בינלאומית בזכות עיצוב מצטיין ויכולת רב גונית גם מעבר לכביש. בנוסף, יונדאי מציינת 2 מיליון טוסון

One comment

  1. אבל מודל 3 מיוצר בסין. מה הבעיה?
    חחח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

7 + 2 =