יום שישי , 12 אוגוסט 2022
ראשי » טיולי שטח » טיול אופניים – אורבן צפת

טיול אופניים – אורבן צפת

מדור הטיולים בחסות יונדאי

זה כמעט חוק ברזל – כשחושבים אחרת נפתחות פתאום אפשרויות חדשות. ואחרי ששנים חלפנו על פני בנייני הרכבת של העיר צפת בדרך לשכיות החמדה של יער ביריה ורמת דלתון, הפעם – הרמנו האנדברעקס בכניסה לעיר הקודש להשתדל אצל הצדיקים ולמסכת רכיבה אורבית צבעונית ומרתקת.

טיול אופניים בעיר צפת. מפגש מרתק עם אלפי שנות היסטוריה ומדרגות. קנונדייל ג'קיל מקפצים. צילום: פז בר

אבל לפני זה מעט רקע. העיר צפת בעלת צביון דתי וכדי לכבד את תושבי המקום יש לטייל בה מחוץ לשעות הקדושה. זה בצד – יש לעיר היסטוריה ארוכת שנים ומרתקת. במרכז העתיק ביותר שלה נתגלו קברים מתקופת הברונזה (האלף השני לפני הספירה) ולפי המקורות קיים בעיר רצף אריכאולוגי עד ימינו – היא הייתה חלק מנחלת שבט נפתלי ונחרבה על-ידי מלך אשור כמעט 1000 שנים לפני הספירה. בעיר המשוקמת נעשו ההכנות למרד הגדול ברומאים והיא זכתה לסוג של גדולה בתקופת התלמוד כשהתיישבו בעיר משפחות הכהנים שנמלטו מירושלים החרבה.

הצלבנים בנו מבצר עצום מידות – אשר נחשב לחזק ולמשמעותי ביותר בשרשרת מצודות הצלבנים בישראל – וגם הם ייחסו למקום קדושה. מידות המבצר היו מרשימות: חומה בגובה 28 מטרים ומולה חפיר בעומק 15 מטרים אשר תחמו מתחם בן 40 דונמים בראש ההר. המצודה החזיקה מעמד עד לכיבוש הממלוכים ושלוש מאות שנים במורד ההיסטוריה הפכה למרכז השלטון המקומי של התורכים. אלו החזיקו בה עד למלחמת העולם הראשונה עת נכבשה על-ידי הבריטים. אז גם השתנה המאזן הדמוגרפי מה שהיה לאחד המאיצים שהביאו את מאורעות תרפ"ט ולרציחתם של 18 יהודים על-ידי פורעים ערבים. המאורעות הסתיימו לאחר התערבות המשטרה הבריטית.

בסיום המנדט הבריטים מסרו את עמדותיהם לערבים אשר צרו על הרובע היהודי. כוח משולב של ההגנה והפלמ"ח כבש לבסוף את העיר אשר ננטשה מתושבים ערבים. הקרב הקשה הפך למרכיב נוסף באגדת ה"דווידקה" המרגמה הכבדה שיוצרה על-ידי תע"ש הצעירה. כלי הנשק הכבד היה לא מדוייק ובעל טווח מוגבל מאד – אולם בשל תיכנון אירודינאמי לקוי פצצת המרגמה יצרה רעש רב במעופה – רעש אשר הניס את לוחמי צבא ההצלה הערבים מעמדותיהם.

טיול אופניים בצפת. ניווט חופשי במדרגות העיר העתיקה חושף שכיות חמדה מאחרי כל עיקול ובתחתית כל גרם מדרגות. צילום: פז בר

בהקשר ההיסטורי – של יותר משלושת אלפים שנות התיישבות – תמיד התייקם בו יישוב יהודי עם רצף מתועד עד לימינו. כיום מונה צפת קצת יותר מ-30 אלף תושבים ולפי נתוני הלמ"ס היא מדורגת 3 מתוך 10 בדירוג החברתי כלכלי. רחוקה מימי הזוהר של תקופת התלמוד. משנות ה-70' הלכה העיר והתחרדה ואיבדה את משיכתה כמוקד תיירותי. עד שאנחנו הגענו אליה!

מה בתפריט

רכיבה עירונית (אורבן) בעיקרה במדרון, דרך הרחובות והסמטאות של העיר העתיקה. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא להתחיל מגן המצודה – שמציע שבילים משלו – ולצלול במורד של רחוב ירושלים לתוך הסמטאות של העיר העתיקה דרך קריית הברסלבים עד שבעצם העיר נגמרת. אז אפשר לארגן הקפצה נוספת לראש המצודה ולרדת הפעם דרך רחוב הפלמ"ח לעבר מלון רימונים המפורסם לקריית האמנים שזכתה לעדנה טרם התחרדות העיר.

מספר הנתיבים והמסלולים האפשריים רב כמספר הרחובות בעיר וכל סמטה, מדרכוב וגרם מדרגות יגלה לכם הפתעה אחרת. אם זה עץ רימונים כבד מפירות, בתי מדרש רבים, מוזיאונים, גלריות, וסתם מלכודות תיירים.

אנו ממליצים על "מעלות עולי הגרדום" (שם קשה אבל סמטה שווה!) אשר תוריד אתכם ללב העיר העתיקה ומשם המשיכו בניווט חופשי כשכוח המשיכה מכוון אתכם עד לרחוב קרן היסוד שמקיף את דרום העיר ותוחם אותה מדרום.

משם להקפצה נוספת לראש ההר ולמורד נוסף!

מה עוד?

עם הכיף בא התיאבון! ולא הייתי מוותר על רכיבה ביער ביריה. לפני כשנה נכנך ביער שביל אופניים חדש (בחלקו הגדול סינגל) – והוא מסומן נהדר ועובר דרך כל נקודות החובה שביער (כולל קברי צדיקים רלוונטיים לרווקים). אפשר לפגוש את הסינגל בקטע שבו הוא חולף בסמוך למצודת ביריה ליד שכונות קרית שרה ומרום כנען-איביקור (השכונות הגבוהות בישראל ברום של 980 מטרים מעל לפני הים). המעלה לשכונות האלו תלול ומומלץ לעשותו בהקפצה ברכב – אפשר לרכב אבל זה יגזול זמן סינגל יקר.

טיול אופניים בצפת. בשום מקרה לא הייתי מוותר על הסינגל המושלם של יער ביריה. בטח לא על אופניים כמו הקנונדייל ג'קיל! צילום: פז בר

אם תתעקשו לישון בעיר צפת עצמה, "ה"מקום הוא מלון רות רימונים שבתוך רובע האמנים ושוכן בחאן תורכי עתיק. כך תהנו ממגז האוויר הקריר ומחיי הלילה של העיר ערב לפני הרכיבה. אם לינה בעיר לא עושה לכם את זה – תמצאו מגוון גדול מאד של צימרים ביישובי הסביבה – כולל כמה אפשרויות מעניינות ביישובי הדרוזים כמו גוש חלב במחירים שפויים יותר.

רעבים? גם אנחנו! בחוות בת יער שבלב יער ביריה תוכלו להתענג על סטייק מעולה. ביישוב גוש חלב יש שתי מסעדות לבנוניות מעולות – ולא תפלו באף אחת מהן.

נשבר משהו? אז כאן אין לנו ממש בשורות. תגיעו מאורגנים מהבית!

צפו גם בזה

מבחן דרכים יונדאי סטאריה

פלטפורמה מודרנית, חבילות אבזור נוחות עשירות ובטיחות מתקדמת וכמובן עיצוב שאי אפשר להשאר אדיש אליו. יונדאי סטאריה – i800 זה לא וטוב שכך

4 comments

  1. נשבר משהו?
    לכו ל"אופני יהודה" ברחוב דוד אלעזר. טיפול מקצועי ואדיב, ומחירים סבירים מאוד. תהינו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.