יום ראשון , 14 יולי 2024
לצאת לשטח עם הילדים. איך שורדים את זה? צילום: רוני נאק
לצאת לשטח עם הילדים. איך שורדים את זה? צילום: רוני נאק

5 סודות לטיול פסח מושלם עם הילדים

רוני נאק

טיול משפחתי יכול להיות כיף גדול או בעסה מהוללת ממנה ייקח חודשים להתאושש ואפילו עם נזקים למכונית. אז מה עושים כדי לשרוד את הימים שבהם אין WIFI, הסוללה של הטבלט התרוקנה ואת כוכבי הריאליטי מחליפים כוכבי הרקיע? את חזירי הפוליטיקה מחליפים חזירי בר, את צבי דואר ישראל (שמזמן כבר לא רץ) מחליפים עדרי צבאים שועטים במדבר ואת הילדים הפרועים של השכנים מחליפים פראים סקרנים המתקרבים בלילה למדורה.

• דגמי JEEP במסירה מהירה וללא מקדמה!

לצאת לשטח עם הילדים. איך שורדים את זה? צילום: רוני נאק
לצאת לשטח עם הילדים. איך שורדים את זה? עוזרים להעמיס ובוחנים השתקפות – חשוב! צילום: רוני נאק

הכנה מוקדמת

הכנה משפחתית והכנה לוגיסטית. את הלוגיסטיקה אני משאיר לכם. הפעם נדבר על ההכנה המשפחתית – צרו ציפיה, בילדאפ, לקראת המסע – ערבו את הילדים בבחירת התפריט לארוחות בשטח – מהקבב המעולה של סאלים ועד לאחרון החטיפים והמרשמלו הדביקים ביותר. לכל אחד יש אמירה שווה במקרה הזה להחליט האם הוא יבחר באורז, תפוח אדמה במדורה, נקניקיה או סטייק או פסטה. עוד בשלב הזה – בחירת היעד – הגעה ליעד רצוי ומעניין ייצור המון התלהבות לקראת הנסיעה – אצלי זה עובד מאד פשוט (וממש לא צריך נקודות ציון ב-12 ספרות…) "לצהוב או לירוק?" – למדבר או לצפון? – ואני תמיד מופתע מחדש כמה פעמים הם בוחרים דווקא את המדבר. קמפינג בסלון – זה כיף זה ענק וזה נותן להם מיומנות להתמודד עם הציוד ואחכ מקום מוכר בשטח.

לצאת לשטח עם הילדים. איך שורדים את זה? צילום: רוני נאק
לצאת לשטח עם הילדים. איך שורדים את זה? ממוקמים בחניון נחל צבירה. צילום: רוני נאק

בטחון וגישה חיובית

לא תמיד הדברים מנהלים כפי שתכננתם. תמיד שתהיה לכם תכנית חלופית במקרה והמקום של חניון הלילה מאוכלס בצפיפות או שמגיע לשם פסטיבל שירי דיכאון שלא מתאים לאמביאנס שלכם. גם מבקרים מעולם החי עלולים ליצור זינוקים מהירים ברמת ההיסטריה – מעכביש, פרפר לילה ועד בעלי חיים שיכולים לעשות נזק של ממש. היו מוכנים לכל תרחיש והכי חשוב שדרו לילדודס (אשר כל הזמן בוחנים אותנו) שהכל בסדר ועם נעבור לחניון השני נמצא את השקט שרצינו ונצלו מפגש עם בעל חיים דווקא להרגיע את הרוחות. לצמצום המשיכה של הולכי על 4 – הקפידו לאסוף את כל האשפה אחרי ארוחת הערב ולהכניס למכונית – יש מקומות רבים ששקית אשפה שנותרה בחוץ תביא לביקור של חיות בר – זה לא בריא להן ועלול להיות מאד לא נעים למשפחה להתעורר באמצע הלילה כשחזיר בר במשקל 200 ק"ג הופך את המחנה.

לצאת לשטח עם הילדים. איך שורדים את זה? צילום: רוני נאק
לצאת לשטח עם הילדים. איך שורדים את זה? משימות משמעויות – חשוב מאד! צילום: רוני נאק

משימות משמעותיות

גרמו לילדים להרגיש חלק מהאירוע – וגם להפחית מהעומס שעליכם. עליהם לעזור להעמיס את הרכב, לסייע בהקמת המחנה ועוד משימות רבות הקשורות לחיים בשטח. אורח עירוני צעיר יהיה הרבה יותר רגוע אם הילד שלכם – הטייל הוותיק – יחנוך אותו. ילדים בוגרים יותר יוכלו להיות מופעלים באופן אקטיבי יותר בהכנת האוכל, שמירה על המדורה ועוד.

לצאת לשטח עם הילדים. איך שורדים את זה? צילום: רוני נאק
לצאת לשטח עם הילדים. איך שורדים את זה? פנס ראש מוסיף הרבה לשקט הנפשי בלילה. צילום: רוני נאק

בטיחות

כמובן מעל לכל. הקפידו שלכל ילד יש פנס משלו – עדיף פנס ראש שלא יורד ממנו כל עוד יש חושך. לחוצים מהשיטוט של הילדים בדיונה – תנו להם משרוקיות. אין קליטת סלולר בחלק מהמקומות וממש לא בתכנית לצאת למסע חיפושים אחרי אייפון שנפל לתכשיט בים החולות הגדול. גם המיקום של החניון חשוב מאד (בעיקר שיש ללון רק בחניוני לילה מאושרים). המנוע מלינה ליד מצוקים, קניונים, איזורים זרועי בורות ומערות וכל מכשול אחר אשר יכול לפגוע בבוגר או בילד שיוצא מהאוהל סהרורי באמצע הלילה.

לצאת לשטח עם הילדים. איך שורדים את זה? כאן ספארי גבישים! צילום: רוני נאק
לצאת לשטח עם הילדים. איך שורדים את זה? כאן ספארי גבישים! צילום: רוני נאק

ערך מוסף

המקרים שבהם אנו לנים בלב המדבר או ליד מעיין מפכה נדירים מאד – הוציאו את המקסימום מהמקום שבו אתם נמצאים – העשירו את הצאצאים עם סיפורים על העמים שגרו כאן בעבר, נסו לאתר צמחי טבלין (יש מדריכים מצויינים לכך), נסו לזהות עקבות או לעשות תחרות ספירת צבאים. חוויות משפחתיות משותפות – כהורים וילדים – כמעט וכבר לא קיימות "כמו פעם" כשהיום החרטום של כולנו קבור במסכי הניידים.

לאן נסענו?

הצילומים לכתבה הזו נעשו ברובם בחניון הלילה הנפלא והמבודד של נחל צבירה (אחד הסעיפים של נחל נקרות) – כ-25 דקות של נהיגה איטית בשטח מהרגע שיורדים מכביש הערבה.

ג'יפ גרנד צ'ירוקי דיזל. כלי משמעותי עם יכולת רבה. מהיר וחסכוני בכביש - גיבור בשטח. צילום: רוני נאק
ג'יפ גרנד צ'ירוקי דיזל. כלי משמעותי עם יכולת רבה. מהיר וחסכוני בכביש – גיבור בשטח. צילום: רוני נאק

עם מה נסענו

עם ענק חביב ושרירי! ג'יפ גרנד צ'ירוקי דיזל. מהיר וחסכוני בכביש (כמעט 12 ק"מ לליטר!) ועם המון יכולת בשטח שהיינו בטוחים כי נוכל להגיע לחניון הלילה ולטייל בסביבה ללא חשש. 6V טורבו דיזל עם 250 כ"ס – 56 קג"מ (הללויה!) ותיבת הילוכים עם 8 יחסי העברה מדובר בכלי רכב עם המון יכולת.

Check Also

יונדאי סנטה פה החדשה מתחממת על הקווים

דגם הפנאי-שטח עם 7 מקומות - יונדאי סנטה פה - מקבל הכרה בינלאומית בזכות עיצוב מצטיין ויכולת רב גונית גם מעבר לכביש. בנוסף, יונדאי מציינת 2 מיליון טוסון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

9 − 4 =