יום שני , 26 פברואר 2024
חברה צרפתית מתחום המזון מפתחת חיישן ריחות לרכב. צילום: תומר פדר
חברה צרפתית מתחום המזון מפתחת חיישן ריחות לרכב. צילום: תומר פדר

אף צרפתי

רוני נאק

חברה צרפתית בשם ARYBALLE – הפעילה בתחומי המזון והקוסמטיקה – מפתחת חיישן לזיהוי ריחות חריגים במכונית. כך האף המכאני הזה יהיה מסוגל לזהות ולאתר רקבונות, נזילות של נוזלי מנוע שונים, התחממות יתר של מערכות חשמליות ואפילו האם מקור השווארמה שהנהג זלל היא מהודו נקבה או חתול רחוב.

חברה צרפתית מתחום המזון מפתחת חיישן ריחות לרכב. צילום: רוני נאק
חברה צרפתית מתחום המזון מפתחת חיישן ריחות לרכב. עישנת ברכב שכור? תיתפס ותשלם. צילום: רוני נאק

חיישן הריחות יכול להיות מותקן ברכב והוא יסרוק בכל התנעה את האוויר שבפנים ויזהיר את הנהג לגבי ריחות לא נעימים, מקורותיהם ומיקומם. זה בעיקר שימושי בציי השכרה בהם הנהגים נדרשים שלא לעשן במכוניות, או אם הילד שפך במושב האחורי גאלון של קולה. עם טרנד הולך וגובר של תחבורה שיתופית, יש תלונות רבות על כך ששוכרים מגלים את המכונית לא נקייה ועם ריחות לא נעימים. ובעלי הציים ירצו לדעת האם נעשו מעשים לא חוקיים ברכב – ותנו דרור לדמיון כאן – מאיתור נוזלי גוף, דרך חומרים אסורים ואף שרידי ירי מתוך הרכב. אפשר לתכנת את החיישן לזהות כמעט הכל.

חברה צרפתית מתחום המזון מפתחת חיישן ריחות לרכב. צילום: רוני נאק
מערכת לניטור נזילת טחינה על הריפודים. צילום: רוני נאק

עזבו אתכם ממכוניות חשמליות

החברה שוקדת כעת על צמצום הממדים של החיישן לגודל של כאגודל ועם הפוטנציאל העצום של שוק הרכב העולמי – היא מכוונת  לרדת לעלות של כ-10 דולרים ליחידה. המטרה היא להגיע למוצר סדרתי ב-2020 אותו אפשר לספק כבר בקו היצור של המכוניות. החיישן ישולב בתוך המכונית והנתונים (והממצאים שלו) יוצגו על מסך המולטימדיה שבמכונית.

Check Also

BYD חותכת מחירים – בפעם השלישית

BYD מגיבה למלחמת המחירים שטסלה החלה עם הורדות מחירים משלה. היא לא לבד בתהליך שמקריס מתחרים שאינם בעלי איתנו כלכלית וקשרים פוליטיים - האם ההוזלות יגיעו לישראל?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

five × 4 =