יום שני , 24 יוני 2024
הונדה מבינה שרכב חשמלי לעולם יהיה יקר יותר ממקבילו הבנזיני. צילום: הונדה

הונדה לא מאמינה בליתיום

רוני נאק

הונדה מקבלת החלטה אסטרטגית אמיצה. היא משקיעה מאות מליוני דולרים בפיתוח סוללות במצב מוצק (SOLID STATE) ומוותרת על פיתוח דגמים עם מצברי ליתיום בראיה שזו טכנולוגיה מעברית ולא תהיה ישימה בטווח הארוך בשל העלות הגבוהה של הסוללות, מספר מחזורי הטעינה המוגבל שלה ומשקל וממדים גדולים.

הנה הונדה סיוויק טייפ-R החדשה. מהדורה מיוחדת לציון 25 שנים להצתת הדמיון. רק לצומי. לא חשמלי. צילום: הונדה

במרכז התכנית של הונדה עומדת השקעה של 310 מליוני דולרים בקו יצור ניסיוני של סוללות מצב מוצק. הפיילוט עתיד להתחיל בפעילות באביב של 2024 בסמוך לטוקיו. במרכז הפיילוט בחינת האתגרים הטכניים של יצור המוני ושל ביצועי הסוללות עצמן. בהתחשב במצבה הפיננסי העגום של הונדה, חוב אסטרונומי של 44.3 מיליארד דולרים (בשנת 2021)  מדובר בצעד שהוא בבחינת הימור על גבול הייאוש.

האופק של הונדה הוא להתחיל לשווק מכוניות חשמליות המצוידות בסוללות מצב מוצק במחצית השניה של העשור. גם חטיבת האופנועים של הונדה עשויה להנות מפירות הפיתוח הזה.

תכניות החישמול של הונדה. האם יתממשו? צילום: הונדה

סוללות מצב מוצק, המחליפות אלקטרוליטים נוזליים באלקטרוליטים מוצקים, צפויות להחליף בעתיד את טכנולוגיית הליתיום-יון. לסוללות מצב מוצק יתרונות של אחסון אנרגיה, מספר מחזורי טעינה רב יותר מבלי לאבק מהקיבולת (ירידה של 10% בלבד לאחר 1,000 מחזורי טעינה) וכמובן משקל וממדים קטנים בעשרות אחוזים ביחס לסוללות ליתיום-יון בעלות קיבולת זהה. כל זה ירחיב טווח הנסיעה של רכב חשמלי, יאפשר הקטנה מהותית של משקל הרכב. סוללות במצב מוצק נחשבות גם לבטוחות יותר מכיוון שהן לא נחשבות לסכנת שריפה.

הונדה לא לבדה במירוץ לסוללות solid state. גם ניסאן, פורד, פולקסווגן וטויוטה (שנמצאת בתהליך יותר זמן מהאחרות) משקיעות מיליארדים בפיתוח הטכנולוגיה הזו יחד עם שמות מוכרים מעולם המצברים כמו LG, CTAL, פאנאסוניק ואחרים. בינתיים ללא אופק של יצור המוני.

הונדה פרולוג החשמלי. קרוסאובר 100% חשמלי ש-GM תייצר עבור הונדה בארה"ב. צילום: הונדה

בינתיים הונדה מתכננת לחשוף קרוסאובר חשמלי כל-חדש בשם "פרולוג". הונדה פרולוג עתיד להיות מיוצר בארה"ב על ידי GM ועל בסיס פלטפורמה וסוללות אלטיום של הג'נרל המשמשות כבסיס של שברולט בלייזר EV. הכינו את השטקרים ל-2024.

Check Also

BMW מבטלת עסקת ענק לרכישת סוללות

פיתוח איטי, אחוז כשלים גבוה ואי עמידה בזמנים. BMW מבטלת עסקת ענק לרכישת סוללות מאירופה ופונה לעזרה מקוריאה הדרומית. BMW - סאמסונג אינסייד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ten − eight =