יום שני , 15 אוגוסט 2022
ראשי » חדשות » סוללות רכב ללא מתכות כבדות
מרצדס חשמלית בנסיעה על שלג
האם הדור הבא של מצברים למכוניות החשמליות של מרצדס יהיה נטול מתכות כבדות ונדירות? פריצת דרך משותפת עם IBM. צילום: מרצדס

סוללות רכב ללא מתכות כבדות

רוני נאק

חטיבת המחקר של ענקית המחשבים IBM – הנקראת לקונית: IBM Research – הודיעה כי השיגה פריצת דרך במחקרה לפיתוח מצברים אשר יהיו חופשיים לחלוטין ממתכות כבדות במבנה שלהן. לפי IBM היישומים הנוכחיים למצברים של תעשיית הרכב ולתשתיות חשמל חכמות – מעלים סימני שאלה באשר לקיימות של הטכנולוגיות שבהן (ובתרגום ישיר: צריכים למצא חלופות אמינות והומניות יותר לכרייה באפריקה וליצור מצברים שיחזיקו יותר זמן – המערכת).

מסל מרצדס מושלג
פריצת דרך משותפת עם IBM מאפשר ליצור מצברים נטולי מתכות כבדות עם חומרים שמקורם במי הים. צילום: מרצדס

על ידי שילוב של שלושה חומרים ש-IBM פיתחה ואשר לעולם לא שולבו יחדיו במצבר – צוות הפיתוח גילה או יצר תהליך כימי במצבר שלא צריך כלל חומרים כמו קובלט ו-ניקל בהרכב. את החומרים שבמצבר הזה אפשר להפיק ממי ים. שזה על פי IBM, הרבה פחות פולשני מלשלוח ילדים עם מקושים לחפור בורות באדמת אפריקה (אם כי ההודעה לא פירטה מה התהליך שבו מופק אותו חומר מהמים, ועד כמה הוא סביבתי). אבל חכו. זה לא הכל. בבחינות המעבדה התגלה פוטנציאל טוב יותר מאשר סוללות הליתיום-איון המתקדמות ביותר. עם יתרונות בצפיפות האנרגטית (כמה קווט"ש אפשר לדחוס ליחידת נפח אחת), זמן טעינה מהיר הרבה יותר (5 דקות לטעינה של 80%), יותר עוצמה וגם פחות אחד – פחות דליק (נושא שמאד מעסיק כיום כוחות חילוץ באירופה – אבל לא בישראל).

מד טעינת מצבר במרצדס
פריצת דרך משותפת לחטיבת המחקר של IBM. אחד היתרונות: זמן טעינה של 5 דקות ל-80%. מהפכה? צילום: מרצדס

• קישור למאמר

מרצדס בנץ זיהתה את הפוטנציאל וכבר השתיים הודיעו על שיתוף פעולה (יחד עם שחקנים קטנים נוספים) לפיתוח הדור הבא של המצברים לרכב. חשוב לציין כי מדובר רק בצעדים ראשוניים של הטכנולוגיה הזו ויש עוד כברת דרך של מו"פ לעבור. במידה וכן – זה יכול בהחלט ליצור הפרעה משמעותית באופן שבו אנו חושבים על מצברים כיום.

מצבר של רכב חשמלי נכנס לניסוי בתנור
סוללה אפויה היטב. מצבר של מצרדס EQC נכנס לבדיקות טמפ' בתנור. צילום: מרצדס

 

צפו גם בזה

מבחן דרכים אלפא רומיאו טונאלה

הדגם השלישי של אלפא רומיאו באולם התצוגה נושא בכנפיו את בשורת העיצוב של המותג האיטלקי ההיסטורי. אלפא רומיאו טונאלה מחפשת את הדרך ללב שלכם. גי'פון עירוני לדור חדש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.