יום שלישי , 16 יולי 2024
טיול שטח עם יונדאי IX35. עצי שיטה פורחים בשמורת שיזף. התזמון הוא לפי שעון סודן - בואו לפגוש אותם ליד חצבה. צילום: רוני נאק
טיול שטח עם יונדאי IX35. עצי שיטה פורחים בשמורת שיזף. התזמון הוא לפי שעון סודן - בואו לפגוש אותם ליד חצבה. צילום: רוני נאק

טיול שטח – אלטרואיזם בשמורת שיזף

זה מסלול טיול נהדר שיכול להיות בקלות אתנתא בדרך הארוכה לאילת, או לחילופין סיבוב ערב מוקדם לפני הפרישה לאחד הצימרים של חצבה, עידן או אפילו לאוהל. הכוונה לשמורת שיזף ולנחל שחק החוצה אותה. לנקודת ההתחלה נגיע מכביש 90, נפנה לעבר מושב חצבה נסע כקילומטר מזרחה עד למזלג ימינה לכביש אספלט צר ומתפורר. נפנה בו ונסע באיטיות על הכביש הזה אשר מסובב כמה גבעות קטנות, חוצה קטע משולט כממוקש ולבסוף פוגש בסימון שבילים ירוק זה הערוץ של נחל שחק שעימו נפנה לכיוון דרום מערב.

View shizaff in a larger map

הנחל הוא חצצי ואינו מהווה אתגר מיוחד ליונדאי IX35 בעל הנעה כפולה. לא היינו ממליצים להכנס אליו עם רכב בעל הנעה קדמית בלבד (2X4). בערוץ פזורים עצי שיטה ושיזף רבים. עליהם רואים – חדי העין – צמח נוסף – הרנוג שמו – אשר מטפס על השיטה ומנצל את רומה. פרזיט. השביל המסומן ירוק ממשיך בתוך ערוץ הנחל, חלוקיו רוחשים תחת משקל הגלגלים והנוף שמחוץ לחלון יכול בקלות להיות באפריקה. וזה לא במקרה שכן עצי השיטה שבו נדדו לכאן מסודן ועכשיו בסוף הקיץ הם פורחים בעוצמה.


נחל שחק שוקק חיים. חרקים רבים נהנים מפריחת השיטים, צבאים בודדים ומשפחות נחרדים ממסתורם בצל השיטה ואם תעצרו רק לרגע את הנסיעה מהר מאד יגיעו אליכם לטאות וציפורים סקרניות. ואם תתזמנו את הגעתכם לשעות הבוקר או הערב המוקדמות תיהיה לכם הזדמנות לפגוש את הזנבנים.

זו ציפור שנחקרת מזה יותר מ-30 שנים על ידי פרופ' אמוץ זהבי ובית ספר שדה חצבה. הציפורים האלו כה מורגלות בחברת בני אדם שהן תגענה אליכם בסקנות ולבקש צ'ופארים. החברה של הזנבנים מיוחדת מאד ובה התגלתה תופעה של אלטרואיזם – זולתנות בעברית – שבה פרט אחד יעשה פעולות למען האחר מבלי לצפות לגמול. תופעה נדירה בקרב בני האדם – כל שכן בעלי חיים. בחברת הזנבנים המדרג החברתי נוקשה ביותר. פרט לא יוכל לשנות מיקום מבלי לגרש את הבכיר ממנו או למות. יחד עם זאת כל הקבוצה משתתפת במשימות השמירה וגידול הגוזלים.

 

טיול שטח - לנחל שחק ושמורת שיזף עם יונדאי IX35. אוכלוסיית הזנבנים רגילה לבני האדם ולא מתביישת לבקש אוכל. קרדיט: cc-by-sa-2.5
טיול שטח – לנחל שחק ושמורת שיזף עם יונדאי IX35. אוכלוסיית הזנבנים רגילה לבני האדם ולא מתביישת לבקש אוכל. קרדיט: cc-by-sa-2.5

נמשיך בנחל עד שנפגוש סימון שבילים כחול אשר משנה את מגמת התנועה שלנו לדרום מזרח. אם נמשיך בו כל הזמן ישר הוא יביאנו לנחל ערבה ולעין יהב. אבל אנו פונים דרך נחל דחן ונכנסים לערוץ הרחב והחולי/טובעני של נחל שיזף. כאן תמצאו כבר עצים גדולים ממש, צוקים קטנים ונהיגה מהירה ונמרצת. פינות קפה לרוב ונוף מרשים מאד של הרי אדום בעיקר בשעות אחרי הצהריים המאוחרות.

טיול שטח לנחל שחק ושמורת שיזף עם יונדאי IX35. לא לשכוח להיות אסרטיביים בקטעים החוליים. צילום: פז בר
טיול שטח לנחל שחק ושמורת שיזף עם יונדאי IX35. לא לשכוח להיות אסרטיביים בקטעים החוליים. צילום: פז בר

בקטע הנהיגה האחרון – והחולי – חשוב לשמור על התנע והמהירות. גם לרכב כפול הנעה ההתקדמות עשויה להיות מאתגרת לעיתים ורצוי לתכנן את הנהיגה ולשמור על אסרטיביות כשצריך.

טיול שטח עם יונדאי IX35. לא לשכוח להיות אסרטיביים היכן שצריך. צילום: פז בר
טיול שטח עם יונדאי IX35. לא לשכוח להיות אסרטיביים היכן שצריך. צילום: פז בר

טיול שטח לקבר שמואל הנביא

טיול שטח מבקרים את שמשון הגיבור

הסיום של המסלול הזה מגיע מהר מדי – כמעט 16.0 קילומטרים מתחילתו – כשאנו פוגשים את "דרך השלום" דרך נוף מדהימה המחברת את עין יהב, חצבה, ועידן. במפגש עם הדרך נעלה בזהירות על הכביש ונפנה שמאלה ושוב שמאלה לכניסה למושב חצבה ולשנת לילה ערבה באחד הצימרים במושב או בחניון הלילה של שמורת שיזף.

 

Check Also

טויוטה יאריס GR מתעדכן אך לא לישראל

עם אופציה לתיבת הילוכים אוטומטית, הספק גבוה יותר ועוד שורה ארוכה של עדכונים - טויוטה יאריס GR לא תגיע אלינו וחבל

3 comments

 1. הי רוני,

  לידיעה, צמח פרזיט ללא שורשים…
  הוא גדל כתוצאה מזרעים שנמצאים בלשלשת ציפורים הנופלת על ענפי השיטה.

  גמר חתימה טובה

  ניר

  אצילנו עדיין אין פריחה של השיטים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

1 × 3 =