יום חמישי , 20 ינואר 2022
ראשי » מגזין » הכוח עובר לקונים
מכוניות חדשות בנמל אילת
תנו לקורונה לעבוד בשבילכם. הנה כך. צילום: רוני נאק

הכוח עובר לקונים

רוני נאק

משבר הקורונה – וההתמוטטות הכלכלית שהמיט עלינו (לא מעט גם בזכות הממשלה) – לא יכול היה להגיע בתזמון גרוע יותר עבור יבואני הרכב והעוסקים האחרים בענף. האמת תיאמר שזה לא רק כאן אצלינו אלא מתחיל גבוה הרבה יותר בשרשרת המזון בחצר יצרניות הרכב אשר חוות משבר שלא היה מאז מלחמת העולם השניה כשקרייזלר ופורד יצרו שרמנים וג'יפים ומהצד השני מאייבך הייתה עסוקה בלדחוף מנועי 12V לפאנצ'רים ו-ב.מ.וו למטוסי קרב ומפציצים. שמחה גדולה…אבל אז לפחות המפעלים עבדו. עכשיו הם לא. ואולי יחזרו לפעילות מדודה בשבועות הקרובים.

בחזרה אלינו. כאן ענף הרכב חווה את מה שמכבסות המילים אוהבות לכנות "צמיחה שלילית". כבר במשך, החזיקו היטב, 4 שנים. לפי נתוני מסירות רכב חדש של איגוד יבואני הרכב (המספרים עוגלו לטובת הנוחות האישית שלי): בשנת 2016 נמסרו 286 אלף מכוניות חדשות, ב-2017 281 אלף מכוניות, ב-2018 נמסרו 267 אלף מכוניות וב-2019 הם סגרו את השנה עם 253 אלף מכוניות חדשות. אז יש מגמת ירידה אפילו שהם העלו על הכבישים מעל למיליון כלי רכב חדשים. תעשו את המכפלות, חתכו את המיסים – ותקבלו מושג באילו סכומים מדברים.

אז הענף נמצא בירידה עקבית כבר כמה שנים (לא רק אצלנו – גם גלובאלית) ואז הכתה האפוקליפסה. וירוס קורונה הפך את ההמונים לזומבים האוגרים נייר טואלט ומתקוטטים על קרטוני ביצים – התקשורת המגוייסת משדרת פחד בכל הערוצים, פחד שמגיעה מהנהגה מבולבלת שהכניסה את כולנו – פחות או יותר – למעצר בית (לטובתכם – פן תמותו).

כמעט שכל העסקים הושבתו. וליבי יוצא לענפי התיירות, המסעדות, הופעות ורבים אחרים כמוני – עסקים זעירים – שפרנסתם נמחקה בין לילה. גם אולמות התצוגה של הרכב נסגרו. אבל לא כולם מושבתים. למשל ענף הבנייה, שירותי החירום, אפילו התקשורת והעיתונות חייבת להמשיך ולהעביר את מסרי השלטון. ואם במקרה אתם נמנים על אלה שיש להם המזל שלא להיפגע מהקורונה מזרת האימה (ובואו לא נתחיל עם כל תיאוריות הקונספירציה סביב זה) ואם במקרה אתם צריכים (לא רוצים…צריכים) מכונית חדשה לבית או לעסק. הקלפים נמצאים בידיים שלכם.

בקרוב יפורסם דו"ח האיגוד שמסכם את מסירות חודש מרץ. חודש שרק מחצית ממנו הייתה פעילה. ואני מנחש שהוא יהיה קודר למדי. וזה אומר שיש מלאי גדול של מכוניות חדשות שאין להן דורש – כי מי במצב רוח לקנות עכשיו מכונית חדשה כשברחוב רצים זומבים עם נייר טואלט – המלאי הזה יוצר לחץ כלכלי עצום על המערכת כי יש לו מחיר והוא נשחק מדי יום. וממקור פנימי כבר נודע לי כי נעשו צעדים מול המדינה כדי למשל להאריך את תקופת האחסנה לפני רישום יד (עד היום 12 חודש – בהמשך לא ידוע). ננקטו צעדים אפילו לבטל רישום של רכב שעלה על הכביש אבל לא נסע. 

מימד נוסף שאי אפשר להתעלם ממנו זה היד שניה. שוק שכבר היה מוצף במכוניות – מקבל עתה נחשול עצום של עשרות אלפי מכוניות שחזרו לחל"ת. מתחילים לראות הצעות של חברות הליסינג למכירה שלהן – והמצוקה גם שם גדולה מאד. ההשפעה תהיה רוחבית על כל היד השניה – וגם על האשראי הצרכני במשק שהליסינג חי ממנו.

כל זה מעביר את מטוטלת הכוח אלינו, הקונים. אם יש לכם עכשיו צורך ותקציב. זה הזמן להיסגר על הדגם הרצוי – ולסחוט את ההדק.

חוששים להמשיך לבד ורוצים סיוע מאיתנו? בבקשה: הרשמו כאן ואנו נדאג לכם. חג אביב שמח!

צפו גם בזה

מבחן דרכים לקסוס NX 350h

דור שני וכל חדש של רכב הפנאי המהודר מלקסוס. אותה נוסחה מוכרת בביצוע הרבה יותר טוב.לקסוס NX החדשה פרמיום עם צריכת דלק חסכונית, ביצועים טובים ופינוקים כבר מהבסיס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *