יום שלישי , 16 אפריל 2024
נהג בפלורידה תובע את GM וחברה לסחר בדאטה על פגיעה בפרטיות. האם יינתן פס"ד תקדימי? צילום: GM

פלורידה: נהג תובע את GM בשל מכירת הדאטה שלו


 

רוני נאק

כאשר רומיאו צ'יקו ניסה לחדש את ביטוח הרכב בדצמבר, שבע חברות ביטוח שונות דחו אותו. כאשר בסופו של דבר השיג ביטוח, המחיר היה כמעט כפול מהפרמיה הקודמת שלו. על פי תלונה פדרלית שהוגשה השבוע בבקשת מעמד של תובענה ייצוגית, הסיבה לכתף הקרה שצ'יקו זכה לה מחברות הביטוח היא בגלל שהקאדילק XT6 2021 שלו ריגל אחריו.

מכוניות מקושרות רבות מכונות "סמארטפונים עם גלגלים", מכיוון שהן מחוברות 24/7 לאינטרנט ועמוסות בחיישנים ומצלמות. לפי התלונה, סוכן בחברת הביטוח Liberty Mutual אמר למר צ'יקו שהוא נדחה בגלל מידע ב"דו"ח LexisNexis שלו. LexisNexis Risk Solutions, היא חברה הסוחרת בדאטה, וזו שמרה עבור חברות הביטוח מידע על עבירות תנועה של נהגים, היסטוריה ביטוחית וכמובן תאונות.

כשמר צ'יקו ביקש לראות את תיק LexisNexis שלו, הוא הכיל פרטים על לא פחות מ- 258 נסיעות שערך בקאדילק שלו במהלך ששת החודשים האחרונים. התיק שלו כלל את המרחק שנסע, מתי התחילו והסתיימו הנסיעות, ורישום של כל מהירות מופרזת ובלימה או האצה קשה. הנתונים סופקו לסוחרי הדאטה על ידי ג'נרל מוטורס – יצרנית הקאדילק שלו.

אחת מ-14 מצלמות ברכב חשמלי חדש המשווק בישראל. לאן מוזרם המידע? צילום: רוני נאק

 

• כך תשמרו על בריאות הסוללה ברכב החשמלי

בסופו של דבר נאמר לו שהנתונים שלו נשלחו דרך OnStar – חברת השירותים המחוברים של G.M., המוזכרת בכתב התביעה  – ושהוא נרשם לתוכנית Smart Driver של OnStar, תכונה הנותנת לנהגים משוב חיובי על נהיגה בטוחה. השירות הזה לא פעיל בישראל.

בתביעה נגד ג'נרל מוטורס ו-LexisNexis Risk Solutions שהוגשה לבית המשפט המחוזי בארה"ב עבור המחוז הדרומי של פלורידה, האשים מר צ'יקו את החברות בהפרת חוקי הפרטיות והגנת הצרכן. התביעה באה בעקבות דיווח של ה"ניו יורק טיימס" שלפיו יצרניות רכב, ללא ידיעת הצרכנים, חולקות מידע על אופי הנהיגה שלהם עם תעשיית הביטוח, מה שהביא להגדלת תעריפי הביטוח עבור חלק מהנהגים. LexisNexis Risk Solutions, ומתווך נתונים נוסף בשם Verisk, טוענים שיש להם דאטה על הנהיגה בעולם האמיתי ממיליוני מכוניות.

יהיה מרתק לראות מה תהיה תוצאת התביעה הזו ובעיקר כיצד היא עשויה להשפיע גם עלינו בעידן בו הרכב המקושר אוסף את המידע שלנו כל העת ומשדר אותו לשרתים אי שם מעבר לאופק.

Check Also

נתפס: יונדאי איוניק 6 N

מעל 600 כ"ס, צלחות בלימה 400 מ"מ, מפשקי גלגלים רחבים יותר - יונדאי איוניק 6 N - נתפס בניסויים דינאמיים על מסלול הנורבורגרינג שליד מרכז הפיתוח של יונדאי אירופה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

3 × 2 =