יום שלישי , 27 יולי 2021
ראשי » מגזין » VW ID.3 החשמלית זולה יותר מגולף, ואפילו מכוניות חשמליות אחרות
המסירות החלו לרכב החשמלי Volkswagen ID.3 צילום: VW

VW ID.3 החשמלית זולה יותר מגולף, ואפילו מכוניות חשמליות אחרות

רוני נאק

העולם החדש והמופלא של מכוניות חשמליות קידם לחזית חשבון שבעבר נהוג היה להצניע: עלות בעלות כוללת. או Total Cost of Ownership. שזו סכימה המכילה את עלות הרכישה של הרכב, עלויות ביטוח, דלק/טעינה, עלויות של טיפולים שוטפים, בלאי צמיגים, תחזוקה בעלים (כמו למשל ביקורים בשטיפה לרכב וכמובן ירידת ערך.

מעל לחצי אירו לקילומטר. עלות האחזקה הכוללת של גולף חדשה לפי ה-ADAC. צילום: VW

ובכן ה-ADAC בגרמניה בחן את ה-TCO של הרכב החשמלי החדש של VW אשר אמור לצאת לשוק האירופאי ממש החודש – ספטמבר 2020 והשווה את העלות ביחס לVW גולף רגילה (דיזל ובנזין), טסלה מודל 3, יונדאי איוניק חשמלית, ניסאן ליף.

השורה באפור משקפת את העלות אחרי 10% הנחה על מחיר הרכישה של הרכב. טבלה:ADAC

אמת המידה לפיה חושבה העלות הצפויה היא 5 שנות בעלות ולפי נסועה של 15,000 קילומטרים בשנה. אחרי כתישת הנתונים הפיק ה-ADAC את העלות-פר-קילומטר של כל רכב. להלן הממצאים:

– VW החשמלית ID.3 (עם סוללת 58 קוט"ש): 41.6 סנט/ק"צ

– VW גולף 1.5ל' eTSI: 50.5 סנט/ק"מ

– יונדאי איוניק חשמלית: 46.1 סנט/ק"מ

– ניסאן ליף (עם סוללת 62 קוט"ש): 47.4 סנט/ק"מ

– טסלה מודל 3: 52.5 סנט/ק"מ

ניסאן ליף החשמלית משווקת גם בישראל. צילום: NISSAN

מה הביא את MG ZS EV לשיא של מכירות?

חשוב לציין את השונות בין חלק מהעלויות בגרמניה מול ישראל. התמריצים לרכוש מכונית חשמליות מול רכב עם מנוע בעירה פנימית, עלויות חשמל שונות, עלויות חלפים וטיפולים שונות (למשל יש בישראל יבואנים של רכב חשמלי הנותנים 3 שנים טיפולים בחינם) וכמובן ירידות ערך בשיעורים שונים ועלויות ביטוח אחרות.

כך או אחרת החישוב של ה-ADAC "פותח את הראש" בכיוון הנכון של אופן ההתייחסות לרכב חשמלי ולתחבורה בעתיד ויכול לתת כלים לצרכן החכם.

אצלנו בישראל מובילה MG את מצעד המכירות של הרכב החשמלי ולא מכבר חצתה את קו ה-500 יחידות. לצידה יש את GAC, ניסאן ליף, רנו זואי (דרגת בטיחות 0), אאודי ETRON, יגואר i-Pace. לאלה עתידים להצטרף דגמים רבים אחרים על פני משרעת מחירים רחבה מאד. יהיה בהחלט שמעניין.

ועוד קצת חומר למחשבה. לאור ריבוי דגמי ה-PHEV (היברידי נטען) שמגיעים לאחרונה – אולי כדאי גם להשליך חישוב TCO גם עליהם?

צפו גם בזה

רישוי מכוניות חשמליות מוכפל באירופה

המכירות של מכוניות חשמליות בשוק האירופאי מכפיל את עצמו ברבעון השני של 2021. מה אנו יכולים ללמוד מזה והאם לצפות לתהליך דומה גם בישראל? דו"ח מרתק של ACEA

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *