יום ראשון , 3 דצמבר 2023
פורד אוטוסאן בתורכיה הוא היצרן הגדול באירופה של רכב מסחרי. קרוב לחצי מיליון יח' בשנה. צילום: פורד

פורד ו-LG מוותרות על מפעל עצום לסוללות רכב חשמלי מסחרי

רוני נאק

חברת האחזקות KOC התורכית הודיעה על ביטול מיזם משותף של פורד ו-LG להקמת מפעל לייצור סוללות המיועדות ספציפית לכלי רכב חשמלי מסחרי. שלושת החברות חתמו על הסכם לא מחייב בפברואר השנה. הסכם שבמרכזו הקמה, ליד אנקרה בירת תורכיה, של אחד ממפעלי יצור הסוללות (כפי שמכונה על ידי טסלה "ג'יגה פקטורי") הגדולים באירופה.

קצב האימוץ של רכב חשמלי מסחרי איטי מהצפוי. פורד טרנזיט חשמלית. צילום: פורד

"בהתחשב בקצב הנוכחי של אימוץ כלי רכב חשמליים, העיתוי אינו מתאים להשקעה בתחום הסוללות", כך הצהירה Koc ביום שישי ה-10 לנובמבר. "פורד ו-KOC יישארו מחויבות לתמוך בייצור כלי רכב חשמליים במפעל Kocaeli של פורד אוטוסאן ויעריכו היתכנות של השקעות בסוללת בעתיד בהתאם לדינמיקה של שוק הרכב החשמלי".

• יוצאים למילואים? הרכב החשמלי עומד? כך תשמרו על הסוללה

פורד אוטוסאן מייצרת מסחריות טרנזיט והמפעל מתוכנן להתחיל לייצור גרסאות חשמליות של המסחרית כבר בשנה הבאה. אוטוסאן עתידה גם לייצר וואנים חשמליים עבור פולקסווגן כחלק מהשותפות התעשייתית של פורד ו-VW.

השת"פ של פורד ו-VW יתבטא גם בהאטה של יצור מסחריות חשמליות של VW. צילום: VW

מהצד הקוריאני של המיזם המשותף, LG הצהירה כי שלושת החברות הסכימו הדדית לבטל את התוכנית בשל הקצב הנוכחי של אימוץ החשמול הצרכני. LG כבר מספקת לפורד סוללות ממפעלה בפולין. סוללות אלו מוצאות את דרכן לפורד מוסטאנג מאך-E ולפורד טרנזיט החשמלית.

טעינת סוללה של 67 קוט"ש אמורה להספיק ל-350 ק"מ. כך לפי המפרט של פורד (לא צוין האם עם מטען או דיגום כלשהו). צילום: פורד

רק בחודש שעבר, LG הזהירה מפני האטת צמיחת ההכנסות בשנת 2024 עקב אי ודאות כלכלית גלובלית המשפיעה על התחזית למכירות של רכב חשמלי. בכך היא מצטרפת למספר הולך וגדל של יצרני רכב וספקים המביעים זהירות לגבי הביקוש לרכבי רכב חשמליים. בין השאר ביטאה LG חששות של עלויות מימון גבוהות, הנגרמות מהעלאת הריביות בשוקי העולם לצד האטה של הצמיחה בכלכלה בסין ובאירופה – כחלק מהתהליכים אשר ישפיעו על רוכשי הרכב.

 

Check Also

טסלה סייברטראק – לא בישראל

לא תאמינו מה הסיבה מדוע לא ניתן יהיה לשווק את הסייברטראק החשמלית של טסלה – בישראל

One comment

  1. אומרים שלוש החברות, רק לידע כללי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

14 + nineteen =