יום חמישי , 22 פברואר 2024
לוגו ג'ילי מתנשא מעל למצלמה המביטה מטה ומעל שמיים מלאי לווינים. דיסטופיה? צילום: GEELY

סופר-קרינג'. ג'ילי מעלה עשרות לווינים לחלל

רוני נאק

האם יצרני הרכב הסינים יוכלו לצפות בנו בקרוב מהחלל? ג'ילי הסינית מודיעה כי שיגרה לחלל לאחרונה 11 לוויינים במטרה לאפשר יכולות ניווט יותר מדויקות לרכבים אוטונומיים. מי שחושב שמדובר אולי בהגזמה או היסטריה או סתם סיניפוביה, צר לנו לאכזב: מדובר כבר במשלוח שני של לוויינים שהיצרנית הסינית מרימה לחלל.

לפי הפרסומים בסין, הלוויינים של ג'ילי שוגרו ממרכז שיגור מיוחד במחוז סיצ'ואן ביום שבת האחרון. לפי הצהרתה של ג'ילי, היצרנית שואפת לשגר עד שנת 2025 לא פחות מ- 72 לוויינים שיחוגו סביב כדור הארץ ויאפשרו למכוניות שלה לנווט באופן יותר יעיל. כמובן שיש ללוויינים של ג'ילי ייעודים נוספים. לפי הצהרת היצרנית רשת הלוונים תשמש גם "לפעולות מסחריות נוספות" כמו למשל לאספקת קישוריות למוצרי חשמל (אולי של וואווי…שכבר מוחרמת על ידי המערב בשל פרשיית ריגול).

Geespace משגרת עשרות לווינים לחלל. צילום: ג'ילי

 

• ג'ילי במגוון טעמים

ללוויינים של ג'ילי, כך לפי הפרסומים, יש יכולת לצלם תמונות ולספק מידע ברזולוציה גבוהה ברמת דיוק של עד מטר אחד בלבד. כיום לסין יש בחלל כ- 400 לוויינים – כך לפי פרסומים זרים.

ג'ילי עצמה כבר מזמן אינה יצרנית רכב סינית קטנה: מדובר באחת מיצרניות הרכב הגדולות במדינה, אשר מחזיקה בין היתר בחלק מוולוו, פולסטאר, לינק-אנד-קו, זיקר וכמובן מייצרת את הג'יאומטרי C שעם ישראל מכיר ואוהב.

הג'יאומטרי C מבית ג'ילי היא רק קצה הקרחון של ענקית הרכב הסינית. צילום: רוני נאק

חשש משמירה על הפרטיות עלה לאחרונה לתודעת הציבור בישראל לאחר שיבואן של מותג רכב סיני חדש, ביקש מלקוחותיו לחתום על הסכמה לשיתוף המידע שלו – כולל זיהוי קול ופנים – עם "צד שלישי" (חשוב לציין כי יש אופציה לבחור שלא לשתף את המידע). דבר שאגב, דומה מאד ל"מדיניות הפרטיות" הארוכה והמייגעת שקיימת בטלפונים חכמים ובעת התקנת כמעט כל אפליקציה. רשת לוונים שכזו תתן למידע שיצטבר ערוץ ישיר להגיע לשרתים שעל אדמת סין.

Check Also

צמיחה אטומית ב-אקספנג

יצרנית הרכב החשמלי הסינית אקספנג מגדילה את כוח העבודה שלה ב-25% ומשקיעה כחצי מיליארד דולרים בפיתוח טכנולוגיות בינה מלאכותית. בקנה 30 דגמים חדשים ב-3 שנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

three × 3 =