יום שישי , 19 אפריל 2024
טיול שטח עם יונדאי IX35. מקברי הצדיקים דרך ארץ היין למערת עלמה ותל חצור. צילום: רוני נאק
טיול שטח עם יונדאי IX35. מקברי הצדיקים דרך ארץ היין למערת עלמה ותל חצור. צילום: רוני נאק

טיול שטח הסודות הכמוסים של הצפון

רבים נוהגים לתייג את הגליל, אבל קשה לשים תג או שם על איזור שהוא מגוון בכל כך הרבה ממדים כשם שהוא ייחודי ומרתק. נקח אתם למסע קצר בשטח, בזמן ובגיאוגרפיה מאיזור עמוקה לקדיתא, לגוש חלב וממנה לרמת דלתון, נגלוש לריחניה ומשם בשם למערת עלמה הענקית ואחרי חקר לב האדמה נרד בשטח לסיום באיילת השחר. אנחנו עברנו את המסלול כולו עם יונדאי IX35 בעל הנעה קדמית בלבד. אחרי הגשמים יש סיכוי יותר מסביר שיהיה עליכם להגיע לטיול הזה רק על רכב 4X4.

לנקודת ההתחלה אפשר להגיע מצומת עין זיתים (כיוון צפת) או מצומת מירון (כיוון מירון) נרד בכביש עד לדרך עפר רחבה מאד המובילה צפונה לישוב קדיתא ושלושה קברי צדיקים: רבי טרפון, יוסי בן יעקב ור' כרוספדאי האמוראי. בכולם תמצאו פינות תפילה והשטחות, נרות דולקים וסידורים. ולכל אחד הסיפור המעניין שלו. זוכרים את רבי טרפון מההגדה של פסח? זה הוא.

ממשיכין אנו בדרך הנוף לקדיתא. בעבר יישוב לא מוכר על חורבות כפר ערבי אשר ננטש במלחמת השחרור. ארבעים שנה היו שם רק חורבות עד שיושב בשנת 1988 כאמור באופן אי-לגאלי בהמשך אף הורחב בתמיכת הממשלה למרות הסטאטוס הבעייתי. רק בסוף שנות ה-90' קדיתא "הוכשרה" וכיום מונה כ-150 תושבים. במקום עסקי תיירות רבים ובהם אורחאנים וחדרי אירוח – בהחלט שווה להתעיין אם יש לכם כוונה לשהות באיזור – מאד יוצא דופן.

נמשיך בשביל לעבר מאגר דלתון ולפאתי הכפר גוש חלב. המקום היה עיר שוקקת בימים הבית השני ומילא תפקיד מרכזי בעת המרד הגדול ברומאים בשנת 70 לספירה. עד המאה התשע עשרה היה רצף של תושבים יהודים במקום. שמה של גוש חלב יצא למרחוק בזכות איכות הזיתים ושמן הזית שהופק כאן. לחילופין יש הסוברים כי מקור השם הוא בלובן החלבי של סלעי הגיר שסביב. כיום תמצאו במקום את קברי שמעיה ואבטליון, שרידי בית כנסת עתיק וכן מסעדות לבנוניות משובחות.

נפגוש כביש משני אשר מוציא אותנו מזרחה לעבר דלתון ולאיזור התעשיה שלו. בו תגלו את מרכזי המבקרים של יקב דלתון ויקב אדיר. לשניהם תוצרת משובחת מאד ממה תוכלו להרבות בטעימה וכמובן לרכוש הביתה. ביקב אדיר תוכלו ליהנות גם ממגוון גבינות הצאן הנהדר של המחלבה המשפחתית.

נמשיך צפונה על כביש 886 המתפתל, נחלוף או שנעצור בכרם בן זימרה ולטעימת יין נוספת הפעם ביקב מילס המשפחתי והזעיר. הכביש יובילנו לכפר הצ'רקסי ריחניה. בני העדה הצ'רקסית הגיעו אלינו מאיזור קווקז אחרי שגורשו משם בידי הכיבוש הרוסי לו הם התנגדו. רבים מהם נטבחו ואלו שהצליחו להימלט נקלטו על ידי התורכים בזהות היותם לוחמים מנוסים. התורכים יישבו אותם גם אצלנו בגליל. הצ'רקסים עזרו ליישוב היהודי עוד בתקופה ההעפלה ואף התנדבו לשרת לצד הלוחמים היהודים.

טיול שטח עם HYUNDAI IX35. הקבר של רבי טרפון ועץ האלון המהדהים שצמוד אליו. שניהם שווים חיבוק חזק. צילום: רוני נאק
טיול שטח עם HYUNDAI IX35. הקבר של רבי טרפון ועץ האלון המהדהים שצמוד אליו. שניהם שווים חיבוק חזק. צילום: רוני נאק

כ-190 מטרים מהכניסה לריחניה תמצאו סימון שבילים אדום אשר מפנה לדרך עפר רחבה ופניה מזרחה. נפנה ימינה מהכביש ונמשיך דרך האיזורים החלקאיים של ריחניה עד שנגיע למערת עלמה.

מערת עלמה היא הגדולה שבמערות הגליל גובהה כמעט 110 מטרים ומסלול הטיול שבה יכול להגיע לכמעט 5 שעות. לאורך המסלול הפנימי תמצאו יתדות ומחזירי אור כדי לסייע בהתמצאות אבל הסלעים חלקים ויש בכל מקרה להישמר.

אחרי הביקור המרתק במערה נחזור מעט על השביל המסומן באדום ונפנה ימינה עם סימון שבילים שחור. השביל הזה יוריד אותנו, דרך שטח אש פעיל בימות השבוע (מתאם צה"ל 08-9902926/7) במורד לא מאד תלול אבל מאד יפה עם נוף מרשים לעמק החולה, החרמון ורמת הגולן. המורד מסתיים בשטח אש של בסיס צה"לי סמוך אותו נסובב מצפון עד שנפגוש כביש משני וזה יוציאנו לסיום ליד תל חצור.

טיול שטח עם HYUNDAI IX35. סיום עם תותח. לא לשכוח לתאם עם צה"ל אם אתם מטיילים בשטח באמצע השבוע! צילום: רוני נאק
טיול שטח עם HYUNDAI IX35. סיום עם תותח. לא לשכוח לתאם עם צה"ל אם אתם מטיילים בשטח באמצע השבוע! צילום: רוני נאק

תל חצור מחולק לשני חלקים: "אקרופוליס" (העיר העליונה), ועיר תחתונה. חצור שגשגה בתקופה הכנענית התיכונה (1750 לפני סה"נ בקירוב) ובתקופה הישראלית ( מאה 9 לפנה"ס) ויצרה את המכלול המבוצר הגדול ביותר בארץ ישראל בתקופה זו. וזה רק הטיזר. יש עוד המון מה לגלות בגן הלאומי של תל חצור.

טיול שטח עם HYUNDAI בצפון

טיול שטח עם HYUNDAI בדרום

סיום הטיול שלנו הוא על כביש 90. בו תוכלו לפנות דרומה לראש פינה או צפונה לקריית שמונה ולהמשך ההרפתקה.

Check Also

אדיוס סאנגיונג שלום KGM

החל ב-260 אלפי שקלים לרקסטון שמקבל לא רק מתיחת פנים אלא גם שם חדש על הגריל: KGM. אז שכחו מסאנגיונג יש עכשיו מותג חדש בישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

fifteen − eleven =