יום חמישי , 22 פברואר 2024
פורד תקצץ בכמחצית את נפח היצור של טנדר לייטנינג החשמלי. הסיבה "כוחות השוק" . צילום: פורד

פורד חותכת ביצור של F-150 החשמלי

רוני נאק

ענקית הרכב פורד מקצצת את התפוקה המתוכננת של טנדר ה-F-150 Lightning החשמלי בחצי כחלק מההערכות לשנה הבאה. הסיבה המצוטטת היא: "שינוי בביקוש בשוק". זו נסיגה משמעותית לדגם חשוב שזכה לחשיפה רבה בו יצרנית הרכב השקיעה את רוב השנה הזו כדי ליצור כמה שיותר מכירות.

הצפי השנתי של 150 אלף יחידות לייטנינג יקוצץ במחצית. כך פורד במזכר לספקיה . צילום: פורד

• פורד ישראל משיקה 3 מסחריות חדשות

לפי תזכיר פנימי לספקיה אשר דלף לעיתונות, פורד הודיעה לספקים להתכונן לנפח יצור ממוצע של כ-1,600 טנדרים חשמליים בשבוע החל מחודש ינואר (במפעל דירבורן, מישיגן). במקור פורד תכננה לייצר בממוצע 3,200 יחידות בשבוע, לקראת היעד השנתי – עליו הצהירה – של 150,000 יחידות.

מנגד, נפח היצור של הטנדרים האחרים המונעים בבנזין במפעלים במישיגן ומיזורי צפויה להיות כמעט ללא שינוי. כך הודיעה החברה במזכר. פורד, בהצהרה ביום שני, אמרה כי "תמשיך להתאים את הייצור לדרישת הלקוחות".

פורד F-150 ראפטור ממשיך להתעדכן ולהתחזק – הביקוש ער . צילום: פורד

אי שם בעבר הלא רחוק בחודש ינואר 2022 אמר ה-COO של פורד: "אנשים מוכנים ל-F-150 חשמלי לחלוטין, ופורד מסירה את כל המגבלות כדי להגדיל את הפעילות שלנו ולהגדיל את כושר הייצור".

אולם המציאות משתנה ולא תמיד עולה עם התחזיות של המנהלים הבכירים בחברות החזקות ביותר. לאחרונה, הביקוש לרכב חשמלי בארה"ב הואט, מה שגרם לפורד ויצרניות רכב אחרות לחשוב מחדש על יעדי ייצור שאפתניים. יחד עם היצרנים עצמם, גם שורה ארוכה של ספקים אשר (בישור קו עם התחזיות של הלקוחות שלהם בתעשיית הרכב) השקיעו סכומי עתק בתשתיות לייצר את הרכיבים השונים לכלי הרכב החשמליים – ניצבים בפני שוקת שבורה. 

הצלחה שהפתיעה גם את פורד של הטנדר הקטן – מאבריק – המשווק כתחליף נגיש והיברידי. צילום: פורד

פורד gmnv עיכבה השקעה עצומה של כ-12 מיליארד דולר בתשתיות של  EV ודחתה או צמצמה כבר כמה יעדי ייצור. החברה אמרה שהיא מצמצמת חלק מהייצור של Mustang Mach-E ודוחה את פתיחת אחד משני מפעלי הסוללות המתוכננים.

למרות הצעד אחורה של פורד, מכירות הלייטנינג החשמלי ממשיכות להתגבר. פורד מכרה 4,393 מהטנדרים החשמליים בחודש נובמבר – שיא חודשי, לפי המנכ"ל ג'ים פארלי. מתחילת השנה. המכירות בארה"ב זינקו ב-54% ל-20,365 השנה עד נובמבר. לצד זאת חשוב לציין כי באותו חודש נובמבר, פורד מכרה 78,971 טנדרים מונעי בנזין ועוד 12,108 טנדרים היברידיים.

 

Check Also

הסבה לחשמל של ריינג' קלאסי

קח רכב אספנות קלאסי ונדיר עם מנוע V8 רועם וחלש והסב אותו להנעה חשמלית. חילול הקודש או תוספת זמן לקשיש הבריטי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

11 + 11 =